Ξέσπασε στο φινάλε και λύγισε την Άλμπα, η Ζάλγκιρις!

Στο ντεμπούτο του Τρινκιέρι

Ιδανικό το ντεμπούτο του Αντρέα Τρινκιέρι στον πάγκο της Ζάλγκιρις!

Η ομάδα του Κάουνας νίκησε με σκορ 77-71 την Άλμπα Βερολίνου στο πρώτο ματς του Ιταλού, με αποτέλεσμα να σπάσει το σερί 6 ηττών που έτρεχε στην Ευρωλίγκα και να ανέβει στο 6-12, αφήνοντας τους Γερμανούς στο 3-15 και πολύ κοντά στην τελευταία θέση.

Οι Λιθουανοί κυριάρχησαν στο πρώτο μέρος και φάνηκαν να θέτουν υπό τον έλεγχό τους το ματς στη δεύτερη περίοδο, όταν και βρέθηκαν στο +10 (42-32). Η Άλμπα απείλησε στο τρίτο δεκάλεπτο και μείωσε στο καλάθι (54-52), όμως η Ζάλγκιρις έθεσε υπό έλεγχο την κατάσταση μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (61-52).

Κι ενώ όλα έδειχναν πως οδηγούσαν σε «σβηστή» νίκη των γηπεδούχων, η Άλμπα έκανε μια φοβερή αντεπίθεση με τρίποντα από Μπράουν, Ντέλοου και Γουέτζελ, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει σε 66-66 και να δείξει ικανή για το «διπλό», περνώντας και μπροστά με τον Ματ Τόμας (70-71)!

Παρόλα αυτά, η Ζάλγκιρις έδειξε ψυχραιμία στο τελευταίο δίλεπτο της αναμέτρησης και την ολοκλήρωσε μεένα επιμέρους σκορ 7-0 χάρη σε μεγάλα καλάθια από Χέιζ και Λεκάβιτσιους, παίρνοντας την πολύτιμη νίκη και χαρίζοντας ένα... χαρούμενο ντεμπούτο στον Τρινκιέρι!

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Κίναν Έβανς, που μέτρησε 13 πόντους, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ ο Τόμας Ντίμσα μέτρησε 12 πόντους και 5 ριμπάουντ. Πληθωρικός ο Λούκας Λεκαβίτσιους με 9 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ 10 πόντους μέτρησε ο Εντγκάρας Ουλάνοβας. Από τους ηττημένους, προσπάθησαν με 17 πόντους ο Γιοχάνες Τίμαν και με 15 ο Ματέο Σπανιόλο, που μάζεψε επίσης 4 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 48-41, 61-52, 77-71