Τρόμαξε… αλλά νίκησε στο Βερολίνο η Ρεάλ!

Δεν πλήρωσε τη χαλάρωσή της στην τέταρτη περίοδο

Η Ρεάλ δεν πλήρωσε τη χαλάρωσή της στην τέταρτη περίοδο και κατάφερε να νικήσει 72-63 την Άλμπα, για να ανέβει στο 15-8.

Μαζί ήταν οι δύο ομάδες στα πρώτα πέντε λεπτά (10-10). Στη συνέχεια, η Ρεάλ έτρεξε ένα 10-0 με τον Αμπάλδε (10-20), κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +8 (14-22).

Στο ίδιο μοτίβο ήταν το παιχνίδι στη δεύτερη περίοδο, με τη «βασίλισσα» να ήταν σταθερά μπροστά με μία διψήφια απόσταση (19-30). Η Άλμπα είχε βρει ρυθμό στην επίθεση με Σίκμα και Λάμερς, αλλά οι Ταβάρες και Τόμπκινς έστειλαν τους Ισπανούς στα αποδυτήρια με το +10 (30-40).

Χαμηλός ήταν ο ρυθμός του ματς στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, αλλά η Ρεάλ κατάφερε να πάει στο +14 (36-50), στο 26’. Στη συνέχεια, οι Γερμανοί αντέδρασαν με Σίκμα και Τίμαν (47-55), αλλά η «βασίλισσα» απάντησε με 4-0 για το 47-59 της τρίτης περιόδου.

Με το καλάθι του Τέιλορ, η Ρεάλ ήταν στο +13 (52-65), στο 33’. Ωστόσο, η «βασίλισσα» έδειξε σημάδια χαλάρωσης, με την Άλμπα από την άλλη να πατάει το… γκάζι και να βάζει «φωτιά», καθώς έκανε ένα 11-0 και μείωσε στο καλάθι (63-65), στο 38’. Εκεί, επέστρεψε ο Ταβάρες στο παρκέ, όπου αρχικά με ένα καλάθι και φάουλ «ξεκόλλησε» την ομάδα του Λάσο (63-68) και βγάζοντας απανωτές άμυνες, πήρε τη νίκη με το τελικό 63-72.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 30-40, 47-59, 63-72