Συνεχίζει με… σπασμένα φρένα η Βαλένθια, «βουλιάζει» η Φενέρ

Την έβδομη φετινή της νίκη σε δέκα αγώνες πέτυχε η Βαλένθια, που επικράτησε 90-86 της Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη για την 11η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Βαν Ρόσομ και Πρέπελιτς με 20 και 13 πόντους αντίστοιχα, Πιέρ και Ντίξον με 18 και 16 ήταν οι πρώτοι σκόρερ των τούρκων, που υπέστησαν την τέταρτη συνεχόμενη ήττα τους και έπεσαν σε ρεκόρ 4-7.

Το ματς:

Πόντο-πόντο πήγαιναν οι δύο ομάδες στην αρχή του αγώνα, με την Βαλένθια να προηγείται 13-12 στο 6’, με πρωταγωνιστή τον πρώην παίκτη της Φενέρ, Νίκολα Κάλινιτς. Μπράουν και Ντίξον έδιναν λύσεις στους γηπεδούχους που εκμεταλλεύονταν περισσότερα τα λάθη της ομάδας του Πονσαρνάου, για να προηγηθούν 17-16 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ένας ακόμα… πρώην της τουρκικής ομάδας, ο Ντέρικ Γιουίλιαμς με τρίποντα ισοφάρισε σε 24-24 στο 13’. Με καλή δουλειά στην άμυνα από Βέσελι και Μπάρτελ και τους Έντι και Πιέρ να σκοράρουν, η Φενέρμπαχτσε, που υπερτερούσε σε επιθετικά ριμπάουντ και ποσοστά ευστοχίας στα τρίποντα, προηγήθηκε για πρώτη φορά με +8 (36-28 στο 17’). Με καλάθια του Βέσελι, η διαφορά πήγε σε διψήφιο αριθμό, 43-33 στο ημίχρονο.

Η Βαλένθια αντέδρασε με το ξεκίνημα της επανάληψης, μειώνοντας σιγά-σιγά την διαφορά με καλύτερη άμυνα και εύστοχες επιλογές στην επίθεση. Με συνολικό επί μέρους 17-5 σε πεντέμισι λεπτά, προηγήθηκε μάλιστα 50-48, καθώς είχε πάρει… μπροστά ο Ντούμπλιεβιτς και έδιναν σημαντικές λύσεις και οι Βαν Ρόσομ και Βίβες. Δύο λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, το σκορ ήταν και πάλι ισόπαλο 56-56, με τις άμυνες να μην παίρνουν πλέον καλό βαθμό. Με τον Μπράουν να «μιλά» επιθετικά μετά από ώρα, η Φενέρ μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με προβάδισμα πέντε πόντων.

Και αυτή την φορά όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά με σκορ 67-66 στο 32’, με τον… άφαντο ως εκείνο το σημείο Πρέπελιτς να εμφανίζεται. Πέντε λεπτά πριν το φινάλε, είχαμε και πάλι ισοπαλία στο 73-73, ενώ στο 37’ το σκορ ήταν 78-78. Ο Ντούμπλιεβιτς είχε πάρει… φωτιά για την Βαλένθια και οι γηπεδούχοι απαντούσαν με Μπράουν και Μπάρτελ. Ο Πρέπελιτς με δύο εύστοχες βολές και ο Βαν Ρόσομ με ένα καλάθι, έβαλαν μπροστά την ισπανική ομάδα 84-79, 1’:20’’ πριν την εκπνοή του αγώνα. Οι παίκτες του Κοκόσκοφ εκτός του ότι δεν έπαιξαν κρίσιμες άμυνες, δεν βρήκαν και τα μεγάλα σουτ που απαιτούνταν με αποτέλεσμα να ηττηθούν για τρίτη φορά στην έδρα τους στην φετινή Ευρωλίγκα…

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 43-33, 64-59, 86-90.