Στο« θρίλερ» της βραδιάς η Μακάμπι λύγισε την Ρεάλ Μαδρίτης

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ υπέταξε την Ρεάλ Μαδρίτης με 75-74

Η Μακάμπι Τελ Αβιβ έκανε μία από τις πιο συγκλονιστικές ανατροπές των τελευταίων ετών με 75-74 και πήρε μια σπουδία ανάσα, πατώντας πιο στιβαρά στη μάχη των play-offs, ανεβαίνοντας στο 13-11. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 18-8.

Πολυτιμότερος παίκτης για τους νικήτες ήταν ο Κίναν Έβανς με 19 πόντους, ενώ για την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισε ο Γκέρσον Γιαμπουσέλε με 14 πόντους.

Το ματς:

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με διάθεση για γρήγορο ρυθμό και σκοράρισμα. Η Ρεάλ Μαδρίτης πάτησε αρκετές φορές τη μπάλα στο χαμηλό ποστ για να δημιουργήσει προϋποθέσεις, ενώ τα βλέμματα τράβηξε ο Γκέρσον Γιαμπουσέλε με 4/5 τρίποντα και 14 συνολικά πόντους. Βέβαια, η Μακάμπι έμεινε κοντά, ακολούθησε και μάτσαρε κάθε καλάθι, με την περίοδο να λήγει 21-20 για τους φιλοξενούμενους.

Στο επόμενο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά, μολονότι οι άσχημες επιθετικές επιλογές έκαναν την εμφάνισή τους. Σε αντίθεση με την πρώτη περίοδο, η Μακάμπι ανέλαβε ρόλο πρωτοβουλίας με κύριο εκφραστή τον Τζέιμς Νάναλι, αν και η Ρεάλ με τα επιθετικά ριμπάουντ και τα μεγάλα σουτ του Άνταμ Χάνγκα και του Σέρχιο Γιούλ έκλεισε το ημίχρονο 44-41.

Στην επανέναρξη η αστοχία έκανα ξανά την παρουσία της, αλλά η Ρεάλ αντιμετώπιζε και το ζήτημα των χαμένων βολών γενικότερα στην αναμέτρηση. Κάπου εκεί για την ομάδα του Λάσο ηγήθηκε ο Τομά Ερτέλ με δύο συναπτά τρίποντα, έδωσε προβάδισμα με 57-51. Με αυτά και με εκείνα του Γάλλου πόιντ γκαρντ και το buzzer-beater του Νάναλι… η τρίτη περίοδος έληξε 66-59 για τους φιλοξενούμενους.
Στην τελευταία περίοδο η Μακάμπι επικράτησε στις λεπτομέρειες, εκμεταλλευόμενη τις αψυχολόγητες ενέργειες των αθλητών της Ρεάλ. Στο τέλος ο αγώνας πήρε διαστάσεις θρίλερ με την Μακάμπι να τρέχει σερί 10-0 (75-74 ) και να παίρνει προβάδισμα. Ο Γιαμπουσέλε πήρε την ευθύνη δίχως να βρει στόχο με σουτ «προσευχή» με τρία δευτερόλεπτα να απομένουν στο ρολόι. Ο ηλεκτρονικός πίνακας έγραψε το 75-74 και έβαλε την Μακάμπι για τα καλά στην «8αδα»

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 41-44, 59-66, 75-74