Διέσυρε την Φενέρμπαχτσε η Μπαρτσελόνα

Οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν της τουρκικής ομάδας με 88-67

Εύκολο έργο για την Μπαρτσελόνα έναντι της Φενέρμπαχτσε, καθώς επικράτησε με και σκόρπισε στους τέσσερις ανέμους την τουρκική ομάδα.

Οι γηπεδούχοι με κορυφαίο παίκτη τον Άλεξ Αμπρίνες των 18 πόντων, σηκώνοντας το «Παλάου Μπλαουγκράνα» στο πόδι και με ρεκόρ 21-5 συνεχίζει την πρωτοκαθεδρία της. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων ξεχώρισε ο Μάρκο Γκούντουριτς με 15 πόντους, όμως το ρεκόρ τους έπεσε στο 9-15.

Το ματς:

Καταιγισμός τριπόντων από την Μπαρτσελόνα στην πρώτη περίοδο, διέλυσε κάθε αμυντική ενέργεια της Φενέρμπαχτσε και ανάγκασε τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να χαμογελάσει, αν και η Φενέρ κατόρθωσε μέσω της επίθεσής της να πλησιάσει τους περσινούς φιναλίστ 25-21.

Στην δεύτερη περίοδο οι δις πρωταθλητές Ευρώπης παρέμειναν σε θέση οδηγού, έχοντας μία ικανοποιητική διαφορά δίχως να ανησυχεί ιδιαίτερα από την Φενέρ. Το ημίχρονο έληξε με 42-34.

Η τρίτη περίοδος ήταν παράσταση με έναν πρωταγωνιστή, αφού οι πρωταθλητές ισπανίας έβλεπαν το καλάθι σαν βαρέλι, «έπνιξαν» την τουρκική ομάδα και άνοιξαν την διαφορά διάπλατα και να φτάνει στο 70-49.

Διαδικαστικού χαρακτήρα η τελευταία περίοδος για τις δύο ομάδες, οι άμυνες χαλάρωσαν και οι δύο τεχνικοί δοκίμασαν νέα συστατιστικά στις υπάρχουσες συνταγές τους. Έτσι, η Μπαρτσελόνα πήρε την νίκη με 88-67.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 42-34, 70-49, 88-67