«Σόκαρε» την Αρμάνι η Μπάγερν πριν το ΟΑΚΑ!

Μετά την Γκραν Κανάρια, η Αρμάνι έπεσε ξανά θύμα έκπληξης μέσα στο Μιλάνο, γνωρίζοντας την ήττα (80-78) από την Μπάγερν, η οποία ανέβηκε στο 7-6 και μπήκε στο παιχνίδι της οκτάδας!

Σε ελεύθερη… πρώτη η Αρμάνι!

Μετά το «κάζο» από την Γκραν Κανάρια, η ομάδα του Πιανιτζάνι γνώρισε άλλο ένα, αυτή τη φορά από την Μπάγερν, η οποία έφυγε με τη νίκη (80-78) από το Μιλάνο και ανεβαίνοντας στο 6-7 μπήκε σε τροχιά οκτάδας! Αυτή, ήταν η πέμπτη σερί ήττα για τους Ιταλούς, οι οποίοι είχαν για μοιραίους στο τέλος τους Τζέιμς και Μπρουκς, με αποτέλεσμα να πέσουν στο 6-7.

Κλειστό ήταν το ματς στο ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να ήταν πολύ άστοχες μέχρι το 7’ (9-6). Στα τελευταία λεπτά άρχισε να… ζωντανεύει η κατάσταση, με την Αρμάνι να κλείνει μπροστά (16-15) την πρώτη περίοδο. Το ντέρμπι συνεχιζόταν και στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς κανείς δεν μπορούσε να ξεφύγει (25-25). Στα μισά, ο Γουίλιαμς έστειλε την Μπάγερν στο +6 (27-33), με τους Ιταλούς να επιστρέφουν (37-35), αλλά τον Λο να στέλνει τους Βαυαρούς στα αποδυτήρια προηγούμενους (40-41).

Η Αρμάνι είχε τον έλεγχο στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Νέντοβιτς να την στέλνει στο +6 (52-46), στο 24’. Ωστόσο, μέσα από την καλή άμυνα, η Μπάγερν όχι μόνο κατάφερε να επιστρέψει, αλλά το τέλος της τρίτης περιόδου να τη βρίσκει μπροστά (57-58). Στο +6 (59-65) έφτασαν οι Βαυαροί στο 32’, με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα 8-0 (67-65) και να περνούν μπροστά, στο 35’. Ακολούθησε μία σειρά από μεγάλα σουτ εκατέρωθεν, με τους Μίτσοβ και Νέντοβιτς να στέλνουν την ομάδα του Πιανιτζάνι στο +4 (78-74), στο 39’. Ωστόσο, η Μπάγερν δεν… πτοήθηκε, καθώς με τον Μπαρτέλ και το καλάθι και φάουλ του Γουίλιαμς πήρε το προβάδισμα (78-79), στα 35’’ πριν τη λήξη. Ο Τζέιμς αστόχησε στο τρίποντο, με τον Τζέντοβιτς να 1/2 για το 78-80, το οποίο ήταν το τελικό σκορ, καθώς τόσο ο Αμερικανός, όσο και ο Μπρουκς (μετά από επιθετικό ριμπάουντ), αστόχησαν.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 40-41, 57-58, 78-80