«Σκόρπισε» τη Φενέρ η Ζαλγκίρις

Η Ζαλγκίρις έκανε «φύλλο και φτερό» τη Φενερμπαχτσέ...

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η Ζαλγκίρις Κάουνας την αναμέτρηση με τη Φενερμπαχτσέ, στο πλαίσιο της 15 αγωνιστικής της Euroleague.

Η λιθουανική ομάδα, μετά τις δύο νίκες απέναντι σε Παναθηναϊκό και Μπασκόνια, «παρέσυρε» και την τουρκική ομάδα με σκορ 99-62, φτάνοντας τις τρεις συνεχόμενες και το ρεκόρ της στο 8-7. Οι παίκτες του Μάρτιν Σίλερ «σκότωσαν» την αντίπαλό τους από τα 6.75μ., έχοντας 16/30 τρίποντα και 31 ασίστ, που αποτελεί ρεκόρ για τον σύλλογο. Παράλληλα, ισοφάρισε την καλύτερη επίδοσή της στο index rating με 133. Από την άλλη, η Φενέρ παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων και μετά την ήττα αυτή, η οποία ήταν η τρίτη συνεχόμενη και μια από τις μεγαλύτερες στην ιστορία της, έπεσε στο 5-10.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Ρούμπιτ με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ, τον ακολούθησε ο Γκριγκόνις με 12 πόντους και 7 ασίστ, ενώ με 11 τελείωσαν τον αγώνα οι Μιλάκνις και Χάγες. Από την άλλη, πρώτος σκόρερ των ηττημένων ήταν ο Ντε Κολό με 14 πόντους, ενώ τίμια παρουσία είχαν οι Έντι και Πιέρ με 12 και 10 αντίστοιχα.

Το ματς:

Καταιγιστικό ήταν το ξεκίνημα της Ζαλγκίρις, η οποία με πυλώνες τους Μιλάκνις και Λοβέρν, που πέτυχαν από 5 πόντους, προηγήθηκε με 15-2. Η Φενερμπαχτσέ ήταν τραγικά άστοχη, έχοντας συνολικά 1/9 σουτ και το τάιμ άουτ του Ιγκόρ Κοκόσκοφ δεν άλλαξε ούτε στο ελάχιστο την εικόνα της ομάδας του. Το αντίθετο θα έλεγε κανείς, αφού στο τέλος του δεκαλέπτου η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +17 (24-7) με τρίποντο του Λεκαβίτσιους στην εκπνοή.

Το γρήγορο 4-0 της Φενέρ, ανάγκασε τον Μάρτιν Σίλερ να πάρει τάιμ άουτ και η Ζαλγκίρις «απάντησε» με σερί 8-0, φτάνοντας στο +24 (35-11) στο 13’. Οι Λιθουανοί είχαν τον έλεγχο και καλύτερα ποσοστά σε όλες τις κατηγορίες από τους Τούρκους, οι οποίοι «αλλού πατούσαν κι αλλού βρίσκονταν». Και μόνο το 0/5 βολές, τα έλεγε όλα! Στο δεύτερο μισό του δευτέρου δεκαλέπτου, η άμυνα των γηπεδούχων χαλάρωσε και οι φιλοξενούμενοι βρήκαν πιο εύκολους πόντους. Παρ’ όλα αυτά, δεν κατάφεραν να πλησιάσουν στο σκορ, αφού κι εκείνοι πίσω «έμπαζαν» πολύ, όπως φαίνεται από το 51-31, που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Εκρηκτικό ήταν και το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου για τη Ζαλγκίρις. Οι παίκτες της λιθουανικής ομάδας παρέσυραν τους αντιπάλους τους και με σερί 12-2, εκτίναξαν τη διαφορά στους 30 πόντους (63-33) με τρίποντο του Γουόκαπ. Ο Ιγκόρ Κοκόσκοφ όχι μόνο δεν μπορούσε να διορθώσει τίποτε από τα κακώς κείμενα, αλλά έβλεπε τα πράγματα να γίνονται χειρότερα, αφού το σκορ πήγε στο 77-40 στο 28’, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 81-47.

Ίδια η εικόνα και στο τελευταίο δεκάλεπτο, το οποίο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι παίκτες της Φενερμπαχτσέ ουσιαστικά είχαν παραδώσει πνεύμα, ενώ αυτοί της Ζαλγκίρις Κάουνας έκαναν συντήρηση, διατηρώντας τη διαφορά σταθερά πάνω από τους 30 πόντους. Μάλιστα, η τελική διαφορά ήταν και η μεγαλύτερη στο παιχνίδι, με το σκορ στο φινάλε του αγώνα να είναι το 99-62.

Τα δεκάλεπτα: 24-7, 51-31, 81-47, 99-62.