«Σφυροκόπησε»… αλύπητα την Εφές η ΤΣΣΚΑ!

Δεν έδειξε… έλεος στην Αναντολού Εφές...

Μία καταιγιστική ΤΣΣΚΑ Μόσχας δεν έδειξε… έλεος στην Αναντολού Εφές, την οποία συνέτριψε 100-65 και πέτυχε έτσι την ένατη σερί της νίκη (11-3).

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Ιτούδη ήταν ο Κλάιμπερν με 22 πόντους, με τον Χίλιαρντ να είχε 16. Νταμπλ-νταμπλ για τους Μιλουτίνοφ και Τζέιμς, με τον πρώτο να είχε 12π. και 10 ριμπάουντ και τον δεύτερο 11π. και 10 ασίστ. Από το… ναυάγιο των Τούρκων, που γνώρισαν την τρίτη διαδοχική τους ήττα και υποχώρησαν στο 7-7, ξεχώρισαν οι Μίτσιτς και Ντάνστον με 14π. και 13π. αντίστοιχα.

Εξαιρετικό ξεκίνημα στο παιχνίδι από την ΤΣΣΚΑ, η οποία εκμεταλλευόμενη την αστοχία της Εφές, προηγήθηκε 12-2, στο 6’. Με την είσοδο των Ντάνστον και Μπομπουά, οι Τούρκοι βελτιώθηκαν επιθετικά, αλλά με τους Χίλιαρντ και Κλάιμπερν, οι Ρώσοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +7 (20-13).

Οι γηπεδούχοι διατηρούνταν στο +10 (28-18), μέχρι το 12’. Στη συνέχεια, οι Τούρκοι επέστρεψαν με τα επιθετικά ριμπάουντ και μπροστάρη τον Ντάνστον για να μειώσουν στο -5 (30-25). Η απάντηση της ΤΣΣΚΑ ήταν ο Αντόνοφ, με τους Λάρκιν και Σίμον να μειώνουν ακόμη περισσότερο (38-34), στο 18’. Όμως, τα τελευταία λεπτά ανήκαν στην ομάδα του Ιτούδη, καθώς σφίγγοντας την άμυνά της και βρίσκοντας λύσεις με τον Χίλιαρντ, έκανε ένα σερί 9-0 (47-34), μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με ένα 6-0 μπήκε στο δεύτερο μέρος η ΤΣΣΚΑ, ξεφεύγοντας αρχικά στο +19 (53-34) και με την Εφές να εξακολουθεί να βλέπει το καλάθι με δυσκολία, η διαφορά πήγε στο +21 (57-36), στο 24’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η απόσταση διατηρούνταν στα ίδια επίπεδα, με τους γηπεδούχους να κλείνουν την τρίτη περίοδο στο +25 (74-49).

Καμία διάθεση να πάρει το πόδι από το… γκάζι από την ΤΣΣΚΑ στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να εκτοξεύεται στο +36 (89-53), στο 34’. Η Εφές έδειχνε να ζει έναν… εφιάλτη, βλέποντας να είναι ακόμη και στο -39 (96-57), με τους Ρώσους να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 100-65.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 47-34, 74-49, 100-65.