Σε άνοδο η Βιλερμπάν - Κατήφορος χωρίς τέλος για Χίμκι

Η γαλλική ομάδα επικράτησε 90-84

Με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο, η Βιλερμπάν επέστρεψε από το -15 (25-40) και νίκησε 90-84 τη Χίμκι στο «Αστρομπάλ», στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Euroleague. Οι Γάλλοι έχουν πλέον ρεκόρ 5-9, ενώ οι Ρώσοι γνώρισαν τη 13 ήττα τους τη φετινή σεζόν και παρέμειναν στον πάτο της βαθμολογίας με ρεκόρ 2-13.

Οι νικητές είχαν κορυφαίο τον Γιαμπουσέλ (20 πόντοι και 5 ριμπάουντ), ο οποίος είχε άξιους συμπαραστάτες τους Κόουλ (19 πόντοι και 4 ασίστ), Φαλ (16 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ) και Λάιτι (14 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ). Από πλευράς ηττημένων, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπούκερ με 26 πόντους.

Το ματς:

Με το πόδι στο… γκάζι μπήκαν οι δύο ομάδες, που σκόραραν με μεγάλη ευκολία, μιας και οι άμυνες τους έμπαζαν από παντού. Η Χίμκι είχε μπροστάρη τον Μπούκερ (πέτυχε 11 πόντους σε λιγότερο από 8 λεπτά), αλλά και εξαιρετικά ποσοστά στα τρίποντα (4/6). Αυτός ήταν και ο βασικός λόγος που προηγήθηκε 29-20 στο πρώτο δεκάλεπτο της Βιλερμπάν, η οποία είχε πρώτο σκόρερ τον Γιαμπουσέλ με 7.

Ίδια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Ρώσοι έβαλαν στην εξίσωση κι άλλους παίκτες (Μίκι, Τίμα, Ζάφτσεφ) και αύξησαν τη διαφορά στους 15 (25-40) στο 15’. Οι Γάλλοι προσπαθούσαν να μείνουν κοντά στο σκορ, αλλά με την άμυνά τους να μοιάζει με «ελβετικό τυρί» ήταν δύσκολο. Στο τελευταίο δίλεπτο κατάφεραν, όμως, να τη… μαζέψουν και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 43-51.

Η Βιλερμπάν «έτρεξε» ένα σερί 9-4 στα πρώτα δυόμισι λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου και μείωσε σε 52-55, αναγκάζοντας τον Ρίμας Κουρτινάιτις να πάρει τάιμ άουτ. Όμως, η κατάσταση όχι μόνο δεν βελτιώθηκε, αλλά οι Γάλλοι με νέο σερί 14-9, πέρασαν μπροστά 66-64, με μπροστάρηδες τους Λάιτι, Γιαμπουσέλ και Φαλ. Οι ρόλοι είχαν αντιστραφεί, με τους παίκτες του Τι Τζέι Πάρκερ να βλέπουν το καλάθι σαν… βαρέλι και να κλείνουν την περίοδο στο +2 (72-70).

Το ματς είχε... πάρει φωτιά και η Χίμκι με τρίποντο του Σβεντ ισοφάρισε 77-77 στο 35’. Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες και είναι χαρακτηριστικό ότι στο επόμενο δίλεπτο μπήκε μόλις ένα καλάθι (79-77). Η Βιλερμπάν αύξησε το προβάδισμα σε πέντε πόντους (84-79), ενάμισι λεπτό πριν το τέλος και κατάφερε να διαχειριστεί τη διαφορά, φτάνοντας τελικά στη νίκη με σκορ 90-84.

Τα δεκάλεπτα: 20-29, 43-51, 72-70, 90-84.