Προσγείωσε… ανώμαλα την Μπαρτσελόνα η Βιλερμπάν

Τέλος στο σερί των επτά συνεχόμενων νικών της Μπαρτσελόνα έβαλε η Βιλερμπάν. Η γαλλική ομάδα, νίκησε εύκολα τους «μπλαουγκράνα» 80-68 στην Λιόν, φτάνοντας τις δύο νίκες σε οκτώ αγώνες, αφήνοντας τους πρωτοπόρους σε ρεκόρ 8-2.

Όπλο των γηπεδούχων η ασύλληπτη ευστοχία στα τρίποντα, καθώς είχαν 13/21, δηλαδή ποσστοό 62%. Κορυφαίοι της ομάδας του Πάρκερ ήταν οι Λάιτι και Κόουλ με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα, μοναδικός διασωθείς για την Μπαρτσελόνα ο Μίροτιτς με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ. 12 πόντους με 4/7 σουτ, αλλά μόλις 2 ασίστ και 4 λάθη είχε ο Νικ Καλάθης.

Το ματς:

Με πρωταγωνιστές τους Λάιτι και Φαλ, η Βιλερμπάν ήταν πολύ ανταγωνιστική στο πρώτο δεκάλεπτο. Προηγήθηκε 10-8 στο 4’. Οριόλα και Μίροτιτς έδωσαν λύσεις στην Μπαρτσελόνα για το 17-17, τρία λεπτά πριν το τέλος, όμως οι γάλλοι ολοκλήρωσαν με επί μέρους 8-2 για το υπέρ τους 25-19 με τους Φρίμαν και Κουντί να εκτελούν από μακριά. Η υπέρ των γηπεδούχων διαφορά πήγε μέχρι και στο +9, 33-24 στο 14’, καθώς έπαιρναν κάτι στην επίθεσή τους απ’ όλους όσοι αγωνίζονταν και είχαν κόψει την δημιουργία του Καλάθη. Την ίδια ώρα η Μπαρτσελόνα είχε ήδη 7 λάθη μέχρι εκείνο το σημείο και ήταν άστοχη πίσω από τα 6.75. Ο Νόρις Κόουλ με τρίποντο, διατήρησε σε αυτά τα επίπεδα την διαφορά (40-32), δύο λεπτά τελειώσει το πρώτο μέρος, που ολοκληρώθηκε με 45-36.

Όταν άρχισε το τρίτο δεκάλεπτο, ο Μίροτιτς πήρε κάποιες πρωτοβουλίες, με αποτέλεσμα η Μπαρτσελόνα να μειώσει σε 48-43 στο 22’. Ακολούθησε όμως… ομοβροντία της Βιλεμρπάν που συνέχιζε στο ίδιο καλό τέμπο και «άνοιγε» συνεχώς την υπέρ της διαφορά. Με Γιαμπουσέλ και Λάιτι αρχικά για το 55-47 στο 25’, με τον Καλάθη να είναι ο μοναδικός που σκόραρε από πλευράς «μπλαουγκράνα». Ακολούθησε επί μέρους 10-2 για το 65-49, ενάμισι λεπτό πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με την Βιλερμπάν να έχει 62,5% στα τρίποντα (10/16) στο 30’ για το 65-53.

Με ένα ακόμα τρίποντο, η Βιλερμπάν προηγήθηκε για πρώτη φορά με +13 (70-57), με επτά λεπτά να απομένουν. Όσο και αν πολλοί περίμεναν την αντίδραση των παικτών του Γιασικεβίτσιους, αυτή όχι μόνο δεν ερχόταν, αλλά οι γηπεδούχοι «κλείδωσαν» ουσιαστικά την νίκη με τρίποντο του Κόουλ για το 75-59 στο 36’. Το μόνο που κατάφερε η Μπαρτσελόνα, ήταν να μειώσει την διαφορά στα επίπεδα του -12, για το τελικό 80-68.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 45-36, 65-53, 80-68.