Πήρε το ντέρμπι των ουραγών η Βιλερμπάν

Άντεξε στην αντεπίθεση της Άλμπα

Άντεξε στην αντεπίθεση της Άλμπα και θριάμβευσε στο ντέρμπι των ουραγών η Βιλερμπάν!

Η ομάδα του Ποτσέκο έφτιαξε διψήφιες διαφορές στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, αλλά είδε τους γηπεδούχους να επιστρέφουν στην τρίτη περίοδο, πριν ξαναπαρουσιάσει το καλό της αγωνιστικό πρόσωπο στο τέταρτο και καθοριστικότερο δεκάλεπτο, φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 73-68.

Έτσι, οι Γάλλοι βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 2-6 και ξεκόλλησαν από τον πάτο της βαθμολογίας, εκεί όπου είναι μόνη πλέον η Άλμπα, με ρεκόρ 1-7.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Λουβάβου-Καμπαρό (19π.), Ντε Κολό (16π με 4/6 τρίποντα), και Φαλ (14π, 11 ριμπάουντ), ενώ για τους ηττημένους μοναδικός με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Τίμαν (16π.).

Το ματς:

Με Σπανιόλο, Μπράουν, Ολίντε, Τίμαν και Κουμάτζι ξεκίνησε την αναμέτρηση η Άλμπα, ενώ οι Βιλερμπάν είχε βασικούς τους Λι, Λουβάβου-Καμπαρό, Λάιτι, Λοβέρν και Φαλ. Ανώτεροι οι φιλοξενούμενοι στα πρώτα λεπτά, αρχικά μπήκαν στη θέση του οδηγού με 8-4, ενώ έφτιαξαν από νωρίς την πρώτη τους διψήφια διαφορά, με τον Λουβάβου-Καμπαρό να διαμορφώνει το 19-8, φτάνοντας τους 9 προσωπικούς πόντους. Ο Φαλ με δύο συνεχόμενα δικά του καλάθια έφτασε τους 8 (είχε και 5 ριμπάουντ) έβαλε μπροστά τη Βιλερμπάν με 23-8, οι Γερμανοί ήταν άστοχοι και έκαναν συνεχώς λάθη, επιτρέποντας στους Γάλλους να ολοκληρώσουν την πρώτη περίοδο όντας μπροστά με 28-13!

Ωστόσο, η Βιλερμπάν «πάγωσε» επιθετικά και δεν κατάφερε να σκοράρει στα 3:30 πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, ενώ παράλληλα ο Προσίδα πέτυχε 7 σερί δικούς του πόντους, μειώνοντας σε 20-28 για χάρη της Άλμπα. Με… μπροστάρη τον Ντε Κολό οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, βρίσκοντας ξανά ρυθμό στην επίθεσή τους και επαναφέροντας τις διψήφιες διαφορές τους, ενώ παρότι οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν σε 35-37,, ο πολύπειρος Γάλος γκαρντ έβαλε δύο σερί τρίποντα, διαμορφώνοντας το 35-43 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Αλλαγμένη προς το καλύτερο στην τρίτη περίδο η Άλμπα, δεν επέτρεψε στους αντιπάλους της να σκοράρουν 5 συνεχόμενα αγωνιστικά λεπτά, τρέχοντας σερί 12-0 για να περάσουν μπροστά με 47-43. Το επί μέρους σκορ υπέρ των γηπεδούχων έφτασε μέχρι το 20-5, πριν οι Πάρις Λι και Λουβάβου-Καμπαρό μειώσουν σε 55-53, με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Η τέταρτη και καθοριστική περίοδος ξεκίνησε με τη Βιλερμπάν να… συνέρχεται και να φτιάχνει σερί 11-2, για το υπέρ της 67-57, όμως η Άλμπα δεν είχε πει ακόμα την τελευταία της λέξη, πλησιάζοντας σε «απόσταση βολής» με πρωταγωνιστή τον Ολίντε, ο οποίος σκόραρε έξι σερί πόντους για το 68-69. Στις τελευταίες φάσεις του ματς, όταν η μπάλα «έκαιγε», ο Πάρις Λι έβγαλε μεγάλη άμυνα με κλέψιμο για χάρη της Βιλερμπάν, ο Λουβάβου-Καμπαρό έβαλε 1/2 βολές, αλλά ο Μπράουν έκανε airball σε τρίποντο για την ισοφάριση, για να έρθει το τελικό 72-68 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Τα δεκάλεπτα: 13-28, 35-43, 55-53, 68-73