Διέλυσε την Μπαρτσελόνα η διαστημική Μπασκόνια

Με φόρα από το… ΣΕΦ

Μετά τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, η Μπασκόνια έδειξε τα δόντια της ΚΑΙ στην Μπαρτσελόνα νικώντας τη άνετα στη Βιτόρια με 94-71 για την 8η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο φτάνοντας ως και το +26, ενώ στη συνέχεια διαχειρίστηκε το προβάδισμα χωρίς ιδιαίτερο άγχος αφού οι φιλοξενούμενοι ήταν… αγνώριστοι και δεν απέφυγαν τη δεύτερη ήττα τους φλερτάροντας και με διασυρμό, αφού η διαφορά έφτασε και στο +30.

Ο Μάρκους Χάουαρντ με 26, ο Κόντι Μίλερ ΜακΙντάιρ με 20 και ο Τσίμα Μονέκε με 19 πόντους ήταν η τριπλέτα της φωτιάς για τους γηπεδούχους. Ο Νικολάς Λαπροβίτολα με 14 και ο Όσκαρ Ντα Σίλβα με 14 πόντους διασώθηκαν από την αποκαρδιωτική «Μπάρτσα».

Η Μπασκόνια παρέσυρε στον ρυθμό της από την αρχή την Μπαρτσελόνα. Χάουαρντ και ΜακΙντάιρ «βομβάρδιζαν» με κάθε τρόπο και οι γηπεδούχοι αποσπάστηκαν με 26-16, την ώρα που ο Ντα Σίλβα με 10 πόντους στο δεκάλεπτο προσπαθούσε να κρατήσει όρθιους τους «μπλαουγκράνα». Με τον Μονέκε να προστίθεται στην εξίσωση, οι Βάσκοι συνέχισαν την κυριαρχία τους και εκτόξευσαν τη διαφορά στους 15 (38-23) και λίγο αργότερα στους 26 (55-29), απέναντι στους Καταλανούς που ήταν εκτός τόπου και χρόνου κλείνοντας το ημίχρονο με 12/37 σουτ και 7 λάθη.

Με ένα επί μέρους 15-5 στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου η «Μπάρτσα» έδειξε σημεία ζωής πλησιάζοντας στους 16 (60-44) χάρη στην αφύπνιση του Νικολάς Λαπροβίτολα. Ωστόσο η αντεπίθεση δεν είχε συνέχεια, καθώς η Μπασκόνια έκλεισε το δεκάλεπτο στην ασφάλεια του +17, 70-53. Η όποια πιθανότητα εξανεμίστηκε γρήγορα στην τελευταία περίοδο, με τους παίκτες του Ιβάνοβιτς να αποσπώνται στο +28 (89-61) πέντε λεπτά πριν το τέλος. Η διαφορά έφτασε και μέχρι τους τριάντα (!), 94-64, με το μαρτύριο της Μπαρτσελόνα να μην έχει τέλος.

Δεκάλεπτα: 26-18, 55-29, 70-53, 94-71