«Πέταξε» στο Τελ Αβίβ η Ζενίτ

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ απώλεσε διαφορά 16 πόντων, αλλά τελικά νίκησε

Τεράστια νίκη, η οποία στην οικονομία του φετινού μαραθωνίου της Euroleague, μπορεί να είναι καθοριστική, πέτυχε η Ζενίτ στο Τελ Αβίβ. Η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης επικράτησε 78-72 της Μακάμπι και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 10-5.

Λίγο έλειψε, πάντως, να «χύσει την καρδάρα με το γάλα», καθώς έχασε διαφορά 16 πόντων (46-62 στο 29’), αλλά στο τέλος ήταν ψύχραιμη και έφτασε στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα. Από την άλλη, οι Ισραηλινοί γνώρισαν την δεύτερη ήττα τους στην τελευταία εξάδα αγώνων και έπεσαν στο 7-10.

Κορυφαίοι παίκτες των νικητών ήταν οι Πόιθρες με 16 πόντους / 5 ριμπάουντ και Πονίτκα με 14 πόντους / 7 ριμπάουντ / 5 ασίστ. Από πλευράς ηττημένων, πρώτος σκόρερ ήταν ο Γουιλμπέκιν με 18 πόντους, συν 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Το ματς:

Η Μακάμπι αιφνιδίασε την Ζενίτ και προηγήθηκε με 8-1, αλλά η ρωσική ομάδα «απάντησε» με σκορ 5-0 και μείωσε σε 8-6. Οι γηπεδούχοι επανέφεραν γρήγορα τη διαφορά στο +7 (16-9), αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι επανήλθαν το ίδιο γρήγορα, μειώνοντας σε 16-14. Τελικά, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε, με τους Ισραηλινούς να προηγούνται με 22-18.

Σε χαμηλό τέμπο κύλησαν τα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου, όπως μαρτυρά και το επιμέρους 8-5 υπέρ της Ζενίτ, η οποία πλησίασε στον έναν πόντο (27-26) στο 14’. Μάλιστα, με καλάθι του Πονίτκα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 31-32. Στο τελευταίο τετράλεπτο για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο, οι δύο ομάδες πέτυχαν από δύο καλάθια και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 35-37.

Με σερί 7-0 στο πρώτο δίλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, η Ζενίτ πήγε στο 35-44, αναγκάζοντας τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Παρ’ όλα αυτά, δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό. Οι Ρώσοι είχαν βρει ρυθμό και παίζοντας εξαιρετική άμυνα, κατάφεραν να προηγηθούν ακόμη και με 16 πόντους (46-62), ένα λεπτό πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Οι Ισραηλινοί κατάφεραν να μαζέψουν κάπως τη διαφορά, μπαίνοντας στην τελική ευθεία στο -10 (52-62).

Το σερί συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, αφού με το επιμέρους 5-2, μείωσαν σε 57-64, αναγκάζοντας τον Τσάβι Πασκουάλ να πάρει τάιμ άουτ. Οι Ρώσοι επανέφεραν τη διαφορά στο +10 (60-70), πεντέμισι λεπτά πριν το τέλος, αλλά οι Ισραηλινοί δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με αντεπίθεση διαρκείας, μείωσαν σε 69-73 και με αυτό το σκορ μπήκαν οι δύο ομάδες στο τελευταίο δίλεπτο. Το ματς πήγε στη «ρώσικη ρουλέτα» των βολών κι εκεί οι παίκτες της Ζενίτ ήταν πιο ψύχραιμοι, φτάνοντας σε μια μεγάλη νίκη με σκορ 78-72.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 35-37, 52-62, 72-78