Περίπατος για την ΤΣΣΚΑ στο Βερολίνο

Πέρασε εύκολα με 82-66 από το Βερολίνο απέναντι στην Άλμπα

Πολύ χαμηλό εμπόδιο για την πρωταθλήτρια Ευρώπης αποδείχτηκε η Άλμπα Βερολίνου που δεν μπόρεσε να προβάλλει ιδιαίτερη αντίσταση και ηττήθηκε με 82-66. Καλύτεροι για την ρωσική ομάδα ο Μάικ Τζέιμς με 22 πόντους και ο Νταρούν Χίλιαρντ με 21 αντίστοιχα. H νίκη ήρθε στην σκιά του τραυματισμού του Γουίλι Κλάιμπερν που τραυματίστηκε στο 2ο δεκάλεπτο.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε μια πρώτη καλή διαφορά στο 8’ με το καλάθι του Μπολομπόι για το 11-17, ωστόσο οι Γερμανοί έκλεισαν την πρώτη περίοδο με δύο πόντους πίσω, 15-17. Μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου οι Γερμανοί περνούσαν μπροστά στο σκορ ενώ το προβάδισμα άλλαζε χέρια, ωστόσο οι Ρώσοι έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με πέντε πόντους, με τον δέκατο πόντο του Τζέιμς για το 34-39.

Στο 23’ η διαφορά παραμένει στο +5 για την ΤΣΣΚΑ αλλά μέσα σε τρία λεπτά η διαφορά πάει με ένα 7-0 των Ρώσων σε διψήφιο νούμερο με 39-51, οπότε και το ματς άρχισε να ξεκαθαρίζει. Το ματς στο δεύτερο μισό του τρίτου δεκαλέπτου ήταν 3-17. Στην τελευταία περίοδο η γερμανική ομάδα μπόρεσε να κατεβάσει την διαφορά μέχρι τους 12, αλλά ποτέ πιο κάτω και οι Ρώσοι πήραν το 4ο φύλλο αγώνα σε ισάριθμα ματς.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 34-39, 42-61, 66-82