Πέρασε από την Αγία Πετρούπολη η Χίμκι!

Άμεση επιστροφή στις νίκες

Η Χίμκι δεν αστειεύεται! Η ομάδα του Κουρτινάιτις έφυγε με το διπλό από την έδρα της Ζενίτ (73-87) και επανήλθε άμεσα στις νίκες φτάνοντας στις πέντε στη φετινή Ευρωλίγκα (5-2).

Πρωταγωνιστές για τους νικητές ο Μπούκερ (20 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και ο Σβεντ (19 πόντοι, 5 ασίστ), ενώ από τους γηπεδούχους διασώθηκε ο Χόλινς (25 πόντοι).

Η Ζενίτ ξεκίνησε πολύ καλύτερα το παιχνίδι και με το επιθετικό κρεσέντο του Χόλινς, που πυροβολούσε έξω από τα 6,75μ., ξέφυγε με +6 (23-17 στο 6’). Η Χίμκι απάντησε με σερί 6-0 (23-23 στο 8’), ενώ οι δύο ομάδες έκλεισαν την πρώτη περίοδο ισόπαλες στο σκορ (28-28).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε στους φιλοξενούμενους, που «έσφιξαν» την άμυνά τους και απομακρύνθηκαν: με επιμέρους 13-2, μετέτρεψαν το 36-37 σε 38-50 (18’). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Κουρτινάιτις στο +9 (43-52).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλύτερα στην τρίτη περίοδο και πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (58-60 στο 26’). Παρ’ όλα αυτά, η Χίμκι αντέδρασε και με εφαλτήριο την καλή άμυνά της, ξέφυγε εκ νέου και έκλεισε το δεκάλεπτο έχοντας «αέρα» 8 πόντων (60-68).

Οι παίκτες του Κουρτινάιτις μπήκαν… φορτσάτοι στην τέταρτη περίοδο και με μπροστάρη τον Μπούκερ, «καθάρισαν» την υπόθεση-νίκη: με επιμέρους σκορ 10-3, έφτασαν στο +15 (63-78 στο 35’) και κάπου εκεί μπήκαν οι βάσεις για το διπλό τους.

Το μόνο που έμενε να διαπιστωθεί ήταν η διαφορά, με τη Χίμκι να κάνει εξαιρετική διαχείριση στο φινάλε και να φτάνει στο τελικό 73-87.

Τα δεκάλεπτα: 28-28, 43-52, 60-68, 73-87.