Πέρασε από τη Μόσχα και έκανε βήμα 8άδας η Ζενίτ

Η Ζενίτ νίκησε 91-70 τη Χίμκι στη Μόσχα και έκανε άλλο ένα βήμα για την είσοδό της στα πλέι οφ της Euroleague

Επιστροφή στις επιτυχίες και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο για τη Ζενίτ, η οποία νίκησε 91-70 τη Χίμκι στη Μόσχα για την 31η αγωνιστική της Euroleague και έκανε άλλο ένα βήμα για την 8άδα και τη συμμετοχή της στα πλέι οφ. Το παιχνίδι είχε ενδιαφέρον μόνο στα πρώτα 15 λεπτά. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ «πάτησαν γκάζι» και έφτασαν εύκολα στην επικράτηση.

Με αυτή τη νίκη, η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης έβαλε τέλος στο σερί τριών συνεχόμενων ηττών και με ρεκόρ 17-13 πλέον, επέστρεψε στην 8η θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη, οι Μοσχοβίτες, οι οποίοι γνώρισαν μια ακόμη ήττα, βρίσκονται στην τελευταία θέση με ρεκόρ 3-27.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Όστιν Χόλινς με 17 πόντους και Κέβιν Πάνκος με 13 πόντους και 6 ασίστ, ενώ Μπάρον και Πόιθρες είχαν από 10 πόντους. Από πλευράς ηττημένων, καλύτερος με διαφορά ήταν ο Τζόρνταν Μίκι με 23 πόντους και 5 ριμπάουντ και τον ακολούθησαν ο Σβεντ με 19 και ο ΜακΚόλουμ με 17 πόντους.

Το ματς:

Τραγικό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με το σκορ στο 4-4 μετά από 5 αγωνιστικά λεπτά, καθώς η Χίμκι είχε 2/7 και η Ζενίτ 2/9 σουτ συνολικά. Η εικόνα βελτιώθηκε στη συνέχεια, με τους φιλοξενούμενους να είναι ελαφρώς καλύτεροι και να κλείνουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι στο σκορ με 14-11.

Μέσα από την καλή άμυνα (οι γηπεδούχοι είχαν 7/20 σουτ), η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ήλεγχε τον ρυθμό και κρατούσε το προβάδισμα (18-24) στο 15’. Όχι πως εκείνη τα πήγαινε καλύτερα (8/21 σουτ), αλλά πετύχαινε τον στόχο. Όσο περνούσαν τα λεπτά, άρχισε να έχει και καλύτερες επιθετικές επιλογές, φτάνοντας στο +13 (38-25) και έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 39-29.

Η Ζενίτ μπήκε… φουριόζα στο δεύτερο ημίχρονο και με σερί 7-0, εκτόξευσε τη διαφορά στο +17 (29-46). Και κάπου εκεί τελείωσαν όλα. Μπορεί να ήταν νωρίς, αλλά το κίνητρο και η διαφορά ποιότητας ήταν κάτι παραπάνω από εμφανή στο παρκέ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν κυρίαρχοι, φτάνοντας ακόμη και στο +20 (40-60), για να κλείσει η τρίτη περίοδος με σκορ 47-66.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι δύο ομάδες έπαιξαν ακόμη πιο ελεύθερα αφού τα πάντα είχαν κριθεί και χάρισαν θέαμα στους 1.333 θεατές που βρίσκονταν στις εξέδρες. Η μέγιστη τιμή της διαφοράς ήταν 23 πόντους και το τελικό σκορ ήταν 70-91.

Τα δεκάλεπτα: 11-14, 29-39, 47-66, 70-91.