Πάρτι της Εφές στο Βερολίνο με τρομερό Μίτσιτς

Επέστρεψε στις νίκες η πρωταθλήτρια Ευρώπης

Η Εφές πέρασε… αέρα από το Βερολίνο, επικρατώντας 90-63 της Άλμπα, με τον Μίτσιτς να κάνει εξαιρετική εμφάνιση.

Περίπατος της Εφές στο Βερολίνο, με κορυφαίο τον Μίτσιτς. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης επικράτησε 90-63 της Άλμπα, «καθαρίζοντας» το παιχνίδι από πολύ νωρίς, όπως μαρτυράει και το τελικό σκορ και επέστρεψε στις νίκες.

Ο Βασίλιε Μίτσιτς ήταν μακράν ο κορυφαίος με 19 πόντους και 9 ασίστ συν 6 κερδισμένα φάουλ σε 30:31, ενώ ο Σίμον είχε 18 πόντους και 5 ριμπάουντ. Πολύ καλός για ακόμη μια φορά ήταν με 16 πόντους.

Από τους ηττημένους, οι οποίοι δεν μπόρεσα να παρουσιαστούν ανταγωνιστικοί σε κανένα σημείο του αγώνα, κορυφαίος ήταν ο Ντα Σίλβα με 13 πόντους. Δεν υπήρξε άλλος διψήφιος από τους γηπεδούχους. Στο 3-6 ανέβηκε η ομάδα του Εργκίν Αταμάν, ενώ το ίδιο ρεκόρ έχει πλέον και η γερμανική ομάδα.

Το ξεκίνημα ήταν, πάντως, καλό για τους γηπεδούχους, οι οποίοι βρέθηκαν στο +6 (16-10), αλλά από εκεί και πέρα κυριάρχησε η Εφές. Με τον Πλάις να δίνει το σύνθημα και τον Μίτσιτς να ανεβάζει στροφές, ουσιαστικά δεν άφησε περιθώρια στην Άλμπα. Με επιμέρους σκορ 29-8, η ομάδα του Αταμάν βρέθηκε στο 29-49 και δεν κοίταξε πίσω ξανά. Η Εφές συνέχισε να έχει εξαιρετικά ποσοστά και έκλεισε το ημίχρονο στο 35-51.

Η Άλμπα δεν μπόρεσε να πλησιάσει στο δεύτερο μέρος και όσο κυλούσε ο χρόνος, όλο και απομακρυνόταν η Εφές. Με τον Λάρκιν να μπαίνει στην εξίσωση, η διαφορά πήγε στο 40-63 στο 25’, πήγε ακόμα και στο+25 (42-67). Εντελώς… ροκ ήταν το παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να έχουν καταλάβει ποια ήταν η μοίρα τους. Το 63-90 σφράγισε την προσπάθεια των δύο ομάδων.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 35-51, 47-70, 63-90