Ολυμπιακός από... ατσάλι «άλωσε» τη Βαλένθια!

Ένας Ολυμπιακός που έτρωγε… σίδερα, έφυγε με το «διπλό» από τη Βαλένθια

Με τους Μιλουτίνοφ, Βεζένκοβ, Παπανικολάου, Σπανούλη και Κόνιαρη ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Ολυμπιακός. Με εξαιρετικές άμυνες και έλεγχο των ριμπάουντ μπήκε στο ματς η ομάδα του Πειραιά και με τον ορεξάτο επιθετικά Παπανικολάου προηγήθηκε 8-2.

Στη συνέχεια, ο Μιλουτίνοφ αποχώρησε για «ανάσες» με τους «ερυθρόλευκους» να χάνουν τον ρυθμό τους και παράλληλα να χάνουν τον προσανατολισμό τους στην άμυνα, με τη Βαλένθια να περνά μπροστά (10-9), στο 7’. Στα τελευταία λεπτά, οι δύο ομάδες αντάλλαζαν καλάθια, με τον Παπανικολάου να κράτα τους Πειραιώτες και τον Σαν Εμετέριο τους γηπεδούχους, για το 16-16 της πρώτης περιόδου.

Με μπροστάρη τον Ρότσεστι στην επίθεση –και ειδικά στη δημιουργία- ο Ολυμπιακός έβρισκε σκορ, αλλά στην άμυνα ήταν πολύ κακός –έχανε και τα ριμπάουντ- και έτσι η Βαλένθια κρατούνταν στο ματς (27-27), κυρίως με τον Σαν Εμετέριο. Από τα μισά και μετά, επέστρεψε ο Σπανούλης στο παρκέ, ο οποίος άνοιξε το γήπεδο και με τους «ερυθρόλευκους» να βρίσκουν σουτ από την περιφέρεια με Βεζένκοβ και Πολ όχι μόνο πήραν το προβάδισμα, αλλά έφτασαν στο +8 (31-39), στο 18’. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι επέμεναν άστοχα έξω από το 6,75μ. Ωστόσο, τα σερί λάθη των παικτών του Κεμζούρα έδωσαν την ευκαιρία στις «νυχτερίδες» να πλησιάσουν στο -3 (36-39), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το καλάθι του Βεζένκοβ έστειλε τον Ολυμπιακό στο +5 (36-41) στην αρχή του δεύτερου μέρους, με τη Βαλένθια να απαντά με τρίποντα για το δικό της προβάδισμα (42-41). Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» συνήλθαν γρήγορα, με τις άμυνες του Κόνιαρη (και τα τρίποντά του), αλλά και τον Σπανούλη πήγαν στο +10 (43-53), στο 25’. Στη συνέχεια, ο Κόνιαρης φορτώθηκε με φάουλ και ο αρχηγός αποσύρθηκε για «ανάσες», με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται τα επιθετικά ριμπάουντ και να πλησιάζουν στο -3 (55-58), στο 27’. Οι λύσεις που ήθελαν οι Πειραιώτες ήρθαν από τον Πολ για το +6 (57-63), αλλά ο Σαν Εμετέριο αντέδρασε για τους Ισπανούς και εκείνοι μείωσαν στο καλάθι (61-63). Ωστόσο, ένα αντιαθλητικό φάουλ του Λαμπιρί στον Μπόλντγουιν, αλλά και τα μεγάλα σουτ των Βεζένκοβ και Πρίντεζη έστειλαν τους «ερυθρόλευκους» στο +7 (63-70), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με τραγικές άμυνες και επιλογές στην επίθεση ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τη Βαλένθια να… σβήνει αμέσως τη διαφορά (70-70), σε περίπου δύο λεπτά. Η αντίδραση ήρθε γρήγορα από τους «ερυθρόλευκους» και ξανά από την περιφέρεια, για να ξεφύγουν στο +8 (70-78), στο 33’. Στη συνέχεια, ήρθε ένα «μπλακ άουτ» με κακές και βιαστικές επιθέσεις από τους παίκτες του Κεμζούρα, με τους γηπεδούχους να κάνουν ένα 9-0 για το δικό τους προβάδισμα (79-78), στο 35’. Ωστόσο, οι Παπανικολάου και Πρίντεζης δήλωσαν «παρών» για τους Πειραιώτες, οι οποίοι πήγαν στο +5 (80-85), το οποίο διατηρούσε (82-87) με ένα φόλοου του Βεζένκοβ, στο 1:45’’ πριν τη λήξη. Ακολούθησαν καλάθια από Σπανούλη και Μαρίνκοβιτς, με τον Παπανικολάου να κερδίζει δύο βολές, στα 9,9’’. Ο «Παπ» αστοχεί και στις δύο, με τον Πρίντεζη να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ, να κερδίζει το φάουλ και με 2/2 από τη γραμμή να στέλνει τον Ολυμπιακό στο +5 (86-91), στα 7,9’. Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα οι δύο ομάδες σκόραραν με βολές και τους Πειραιώτες να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 93-91.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 36-39, 63-70, 91-93

Πηγή: sport-fm