Μέγας Σλούκας «γονάτισε» την Μπαρτσελόνα!

Εκπληκτική εμφάνιση και γύρισε το ματς για τη Φενέρ

Σλούκας ο… Μεγαλοπρεπής!

Η Μπαρτσελόνα είχε το προβάδισμα μέχρι το 37’, αλλά ο διεθνής Έλληνας γκαρντ έδειξε τις ηγετικές του ικανότητες στα κρίσιμα και έσπρωξε τη Φενέρμπαχτσε στη νίκη (88-82), για να ανέβει στο 22-4 και να φτάσει ακόμη πιο κοντά στην εξασφάλιση της κορυφής!

Με 22 πόντους και 11 ασίστ τελείωσε το ματς ο Σλούκας, με τον Ντίξον να προσθέτει άλλους 19 πόντους.

Από τους Καταλανούς, που έπεσαν στο 15-11 και είδαν να απομακρύνεται η τέταρτη θέση, ξεχώρισε ο Μπλάζιτς με 15 πόντους, ενώ από 12 είχαν οι Σίνγκλετον και Τόμιτς.

Από νωρίς έγινε η… έκρηξη στο ματς, καθώς μόλις στο πρώτο λεπτό αποβλήθηκε ο Πέσιτς. Οι δύο ομάδες ήταν μαζί (11-12) μέχρι τα μισά, με την Μπαρτσελόνα να πατάει το γκάζι στη συνέχεια και να κλείνει την πρώτη περίοδο στο +7 (16-23).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν η σειρά της Φενέρμπαχτσε να μπει φορτσάτη και να ισοφαρίσει (23-23). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, αντέδρασαν και οι Καταλανοί, με το ντέρμπι να συνεχίζεται, το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια και τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 38-37.

Εντυπωσιακή αρχή έκανε η Μπαρτσελόνα στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς με ένα σερί 12-0 πήγε στο +13 (37-50). Εκεί, η Φενέρ άρχισε την αντεπίθεση και με πρωταγωνιστή τον Σλούκα πλησίασε στο -5 (48-53), στο 28’, αλλά οι «μπλαουγκράνα» συνήλθαν και έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +9 (52-61).

Η Μπαρτσελόνα διατηρούσε το +9 (59-68) μέχρι το 33’, με τον Βέσελι να φέρνει το ματς στο καλάθι (66-68). Τα μεγάλα σουτ του Κούριτς έστειλαν ξανά τους Καταλανούς σε μία απόσταση ασφαλείας (69-76), στα μισά, αλλά εκεί ήταν η σειρά του Σλούκα να μιλήσει για τους Τούρκους και να τους δώσει μόνος του το προβάδισμα (79-77), στο 38’. Η εξέλιξη αυτή, έκοψε τα… πόδια των παικτών του Πέσιτς, με την ομάδα του Ομπράντοβιτς να παίρνει τη νίκη με το τελικό 88-82.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 37-38, 52-61, 88-82