Μεγάλο διπλό στο Μιλάνο η Μπάρτσα πριν τον ΠΑΟ

Έπιασε τις δέκα νίκες στην Euroleague για να παραμείνει στην 6η θέση

Με πρωταγωνιστές τους Τόμας Ερτέλ (21π.), Κέβιν Σεραφέν (16π) και Άνταμ Χάνγκα (15π.) η Μπαρτσελόνα πήρε το 10ο ροζ φύλλο στην φετινή Ευρωλίγκα, με νίκη μέσα στο Μιλάνο απέναντι στην Αρμάνι με 90-85. Για την ιταλική ομάδα δεν ήταν αρκετοί οι 20 πόντοι που σημείωσε ο Μίτσοφ και οι ισάριθμοι του Τζέιμς.

Ο Τόμας Ερτέλ έκανε όλη τη δουλειά στο β’ μέρος με 19 από τους 21 πόντους, ενώ η Μπαρτσελόνα ουσιαστικά έβαλε τις βάσεις στο 3ο δεκάλεπτο για να χτίσει μια διαφορά που συντήρησε μέχρι το τέλος για να πάρει τη σπουδαία νίκη, περιμένοντας πλέον τον Παναθηναϊκό την Παρασκευή.

Με σφιχτές άμυνες και το σκορ να πηγαίνει σε χαμηλό επίπεδο στο πρώτο δεκάλεπτο, ήταν η Μπάρτσα αυτή που πήρε μια πρώτη διαφορά με πέντε πόντους (8-13) μετά από ένα σερί 6-0 στο 7’, αλλά η Αρμάνι έκλεισε άμεσα τη διαφορά και πέρασε μπροστά με δύο βολές του Μάικ Τζέιμς, στα 48’’ πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, για να κλείσει η φιλοξενούμενη προηγούμενη με 16-17, χάρη σε καλάθι του Σεραφέν.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και στο μεγαλύτερο μέρος της 2ης περιόδου με τους γηπεδούχους προς το τέλος του δεκαλέπτου να καταφέρνουν να πάρουν μια μικρή διαφορά με τρεις πόντους με τους Γκουντάιτις και Μπρουκς να σκοράρουν πριν ο Κλαβέρ με τρίποντο κάνει το 34-34, για να λήξει το δεύτερο δεκάλεπτο με 37-36 υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Ρίμπας με τον Ερτέλ έπιασαν δουλειά στο 3ο δεκάλεπτο, για να σταθεροποιήσουν μια διαφορά στους επτά πόντους για την Μπαρτσελόνα, με τον πρώτο μάλιστα να είναι εξαιρετικός έξω από την γραμμή των 6.75 κι έτσι το σκορ να είναι στο 44-51 στο 26’. Ο Σίνγκλεντον με ένα ακόμα τρίποντο έκανε το 45-54, ακριβώς 4:00 πριν το φινάλε του 3ου δεκαλέπτου. Ένα τρίποντο του Μίτσοφ και ένα του Μπρουκς, ροκάνισαν τη διαφορά στο -5 από την Μπάρτσα για το 53-58. Η Αρμάνι κατεβάζει τη διαφορά ως τους τέσσερις, αλλά με δύο καλάθια, του Οριόλα και του Χάνγκα, οι Καταλανοί πάνε τη διαφορά στο υπέρ τους +8 για το 57-65.

Η Αρμάνι με μπροστάρηδες τους Κουμζίνσκας και Μίτσοφ που έβαλε ένα ακόμα κρίσιμο τρίποντο, πάει τη διαφορά στο -3 (64-67) με ένα επιμέρους 7-2 στο πρώτο τρίλεπτο της τελευταίας περιόδου. Ο Τόμιτς και ο Χάνγκα με δύο προσωπικά καλάθια ωστόσο, βάζουν τέλος στις ορέξεις των Ιταλών και στέλνουν πάλι τη διαφορά στο +9 για το 64-73, 5:10 πριν το φινάλε. Ο Ούγγρος σε μεγάλα κέφια θα εξαπολύσει και ένα φαρμακερό τρίποντο για το 66-76 στα 4:24 πριν το φινάλε.

Στα 3:18 πριν το τέλος, ο Τόμας Ερτέλ κάνει το 68-80 με σουτ του τριών πόντων και γέρνει οριστικά την πλάστιγγα για ένα σημαντικό διπλό των Καταλανών. Ο Τζέιμς κατεβάζει τη διαφορά στο -6 με τρίποντο αλλά ο Σεραφέν με φόλοου σε άστοχο σουτ του Ερτέλ, κάνει το 76-84, στο 1:32 πριν το φινάλε. Η Αρμάνι με βολές του Τζέιμς έκανε το 80-84, ενώ ο Μίτσοφ έκανε το 83-86 με τρίποντο στα 9’’ πριν το φινάλε. Ο Ερτέλ με βολές κάνει το 83-88, ο Τζέιμς μείωσε σε 85-88, αλλά ο Σεραφέν κλείδωσε οριστικά το ματς με 90-85.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 37-36, 57-65, 85-90