Με μεγάλη άνεση η Φενέρ τη Βιλερμπάν

Ένα 21-10 στην 3η περίοδο, ήταν το καθοριστικό σημείο για να μπορέσει η Φενέρ ν’ αποσπαστεί στο σκορ και να καθαρίσει το 7ο ροζ φύλλο αγώνα για την 17η αγωνιστική της Ευρωλίγκα με σκορ . Κορυφαίος για την τουρκική ομάδα ήταν ο Γιαν Βέσελι με τον Μάρκο Γκούντουριτς που είχαν από 16 πόντους. Γι α τους ηττημένους ο Λάιτι είχε 11 πόντους.

Η Βιλερμπάν μπήκε καλά στο παιχνίδι και θέλησε στα πρώτα λεπτά να αιφνιδιάσει τους Τούρκους αφού προηγήθηκε με 11-19 μετά από ένα σερί με οκτώ μηδέν. Ωστόσο μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου η Φενέρ είχε καλύψει την διαφορά με ένα επιμέρους 7-1 γι να γίνει το 24-24. Μέχρι το ημίχρονο η τουρκική ομάδα είχε αποκτήσει και μια διαφορά έξι πόντων μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους.

Στην 3η περίοδο από το 44-38 στα μέσα της περιόδου, οι Τούρκοι με άνεση κάνουν το 59-42 με επιμέρους σκορ 15-4 και έτσι στην ουσία έβαλαν το νερό στο αυλάκι για να φτάσουν στην άνετη επικράτηση με 81-59.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 38-32, 59-42, 81-59