«Λύγισε» τη Βιλερμπάν με σούπερ Χάκετ η ΤΣΣΚΑ!

Νίκη για την ρωσική ομάδα στην Ευρωλίγκα

Με φόρα από την εξαιρετική του εμφάνιση στο ΟΑΚΑ, ο Χάκετ βγήκε… μπροστά και κόντρα στη Βιλερμπάν, με την ΤΣΣΚΑ να νικά 90-83, στη Μόσχα.

Δύσκολα τα βρήκε απέναντι στη Βιλερμπάν η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, αλλά με πρωταγωνιστή τον Ντάνιελ Χάκετ κατέβαλε την αντίστασή της (90-83) , για το 2/2 στη «διαβολοβδομάδα», που την ανέβασε στο 12-7.

Ο Ιταλός ήταν εξαιρετικός με 27 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, με τον Σβεντ να είχε 17π. και τον Γκριγκόνις άλλους 16π.

Από την ASVEL, που υποχώρησε στο 8-10, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Νάιτ και Οκόμπο με 16π. και 15π. αντίστοιχα.

Εξαιρετικό ρυθμό είχε από νωρίς το παιχνίδι, με το σκορ να πηγαίνει ψηλά και την ΤΣΣΚΑ να είχε σταθερά το προβάδισμα (19-12), μέχρι το 6’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Βιλερμπάν αντέδρασε και με τον Οκόμπο ισοφάρισε στο 23-23, στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Το τέμπο του αγώνα είχε πέσει στο δεύτερο δεκάλεπτο και αυτό βόλευε τους Γάλλους, οι οποίοι χάρη στον Γκιστ ήταν μαζί με τους γηπεδούχους (35-35), μέχρι το 17’. Στον εναπομείναντα χρόνο, η ΤΣΣΚΑ ακούμπησε την μπάλα στον Μιλουτίνοφ και πήγε στα αποδυτήρια με την ελάχιστη διαφορά (40-39).

Ίδια ήταν εικόνα του ματς και αρχή του δεύτερου μέρους, με την ΤΣΣΚΑ να είχε ένα μικρό προβάδισμα (45-43) και τη Βιλερμπάν να αντιδρά και να το παίρνει εκείνη (50-51). Στη συνέχεια, η ομάδα του Ιτούδη πήγε στο +5 (56-51) με τον Γκριγκόνις, αλλά Καχούντι και Τζόουνς έφεραν τους Γάλλους στο -1 (62-61), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι Ρώσοι μπήκαν πολύ δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας αρχικά στο +8 (69-61) και με μπροστάρη τον Χάκετ ξέφυγαν ακόμη και στο +12 (80-68), στο 35’. Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήρθε με τα τρίποντα (80-74), αλλά ο Ιταλός ήταν η… εγγύηση μέχρι τη λήξη και έτσι η ΤΣΣΚΑ νίκησε με το τελικό 90-83.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 40-39, 62-61, 90-83