«Λιποθύμησε» στο Μόναχο ο Παναθηναϊκός

Έκανε «δώρο» μια νίκη που έμοιαζε δική του

Η βελτίωση και η αντίδραση ήρθε, αλλά όχι και η νίκη! Ο Παναθηναϊκός όχι μόνο ήταν κανονική ομάδα, αλλά πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα στο Μόναχο, αλλά τελικά έκανε… δώρο στην Μπάγερν τη νίκη, με τους γηπεδούχους να επικρατούν 81-78.

Με τρίποντο του Νέντοβιτς στα έξι λεπτά πριν από τη λήξη, οι «πράσινοι» είχαν… παράσταση νίκης με 70-61, ωστόσο σε εκείνο το σημείο «ξύπνησε» ο Λούτσιτς που ήταν άξιος συμπαραστάτης του σταθερά καλού Χίλιαρντ. Η Μπάγερν κατάφερε να μειώσει τη διαφορά, αλλά οι «πράσινοι» στα 47’’ είχαν την ευκαιρία να… τελειώσουν το ματς, καθώς στο 74-76 ο Γουάιτ πήγε στη γραμμή των βολών για να πάει τη διαφορά στους τέσσερις. Τελικά, όχι μόνο έκανε 0/2, αλλά στην επίθεση ο Λούτσιτς με ένα τρελό τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, με τους γηπεδούχους να φτάνουν τελικά στη νίκη.

Κορυφαίοι για του «τριφύλλι», που σε μεγάλο μέρος του αγώνα επέλεξε άμυνα ζώνης «μπλοκάροντας» την Μπάγερν Μονάχοι, οι Παπαπέτρου με 17π. και Μέικον με 12π. και 6ασ.

Από την άλλη πλευρά, Χίλιαρντ (20π.), Τόμας (15π.) ήταν οι πρώτοι σκόρερ, αλλά ο Λούτσιτς (6π.) μίλησε στα δύσκολα ενώ και ο Ρούμπιτ (12π.) ήταν… άχαστος στις κρίσιμες βολές.

Μία σου και μία μου ήταν το πρώτο δεκάλεπτο στο Μόναχο, με τους γηπεδούχους να έχουν σε εκπληκτικό βράδυ τον Νταρούν Χίλιαρντ, ενώ ο Παναθηναϊκός βρήκε επιθετικές λύσεις με τον Ιωάννη Παπαπέτρου, που «χτυπούσε» μέσα στο ζωγραφιστό την άμυνα των γηπεδούχων. Με τρίποντο του Τόμας για πρώτη φορά η διαφορά… ξέφυγε στους έξι (16-10), ενώ με το σόου του Χίλιαρντ να συνεχίζεται διαμορφώθηκε και το 22-17. Ωστόσο, Έβανς και Παπαπέτρου ισορρόπησαν (22-22) στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Από τη στιγμή που η επίθεση του «τριφυλλιού» άρχισε να βρίσκει τις απαντήσεις, το ζητούμενο για τον Παναθηναϊκό ήταν να βελτιώσει την άμυνά του, διατηρώντας τις σωστές επιλογές στην άλλη πλευρά του παρκέ. Αφού το «μία σου και μία μου» συνεχίστηκε μέχρι το 28-29 με το τρίποντο του Κασελάκη, ο Παναθηναϊκός πάτησε… γκάζι και με τον Μέικον να προσφέρει εκτελεστικές και δημιουργικές λύσεις, πήγε τη διαφορά στους 8 πόντους (32-40, 36-44). Με τη βολή του Χάντερ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 37-44.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε απόλυτα συγκεντρωμένος, δεν άφησε καθόλου την Μπάγερν Μονάχου να αντιδράσει και να πλησιάσει στο σκορ, αφού η άμυνα ζώνης λειτουργούσε σωστά και μάλιστα με το τρίποντο του Παπαπέτρου για πρώτη φορά η διαφορά πήγε στους 10 πόντους (39-49). Οι γηπεδούχοι έβγαλαν μια πρώτη αντίδραση (45-51), αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν ψύχραιμος (47-57, 51-59) δείχνοντας ότι είχε προβλέψει τα πάντα. Τελικά, αυτό δεν συνέβη, καθώς από το πουθενά… βγήκε ο Ομπστ που με δύο τρίποντα κράτησε ζωντανούς τους Βαυρούς που έκλεισαν την περίοδο στον έναν πόντο (59-60).

Με καλάθι του Τόμας, η Μπάγερν πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (61-60), αλλά η απάντηση ήταν εκκωφαντική. Σερί 0-10 με τρίποντα των Μέικον και Νέντοβιτς με το σκορ να εκτοξεύεται στο 61-70. Ο εξαφανισμένος μέχρι εκείνο το σημείο Λούτσιτς αποφάσισε να εμφανιστεί με ένα δύσκολο τρίποντο (66-70), ενώ με έμμεσο τρίποντο του Χίλιαρντ η διαφορά πήγε στη μία κατοχή (69-72). Το παιχνίδι είχε φτάσει στο 74-76, με τον Γουάιτ να κερδίζει το φάουλ στα 47’’ πριν από τη λήξη, αλλά ο Αμερικανός… λύγισε από την πίεση έχοντας 0/2 (αν και 10/10 μέχρι εκείνο το σημείο στη διοργάνωση) και στο… καπάκι ο Λούτσιτς με τρελό τρίποντο πάνω στον Μέικον έκανε το 77-76. Στη συνέχεια ο Μέικον επέλεξε τρίποντο, αστόχησε και με τον Ρούμπιτ να είναι απόλυτα εύστοχος από τη γραμμή χάρισε τη νίκη στους Γερμανούς με 81-78.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 37-44, 59-60, 81-78