Καθίζηση στο τέλος και ήττα για τον Ολυμπιακό στο Τελ Αβίβ!

Οι «ερυθρόλευκοι» γνώρισαν την ήττα με 90-84 από τη Μακάμπι, στο Τελ Αβίβ

Τέλος στο αήττητο του Ολυμπιακού μακριά από το ΣΕΦ!

Το κάκιστο τέταρτο δεκάλεπτο, ειδικά στην άμυνα, κόστισε στους «ερυθρόλευκους» την ήττα 90-84 από τη Μακάμπι, μέσα στο Τελ Αβίβ, με αποτέλεσμα να υποχωρήσουν στο 6-3.

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα επέτρεψαν επιμέρους σκορ 27-15 στην «ομάδα του λαού» στην τέταρτη περίοδο, με τους 11π. να ήταν του Λαρεντζάκη και τους άλλους 4π. από τον Σλούκα, ενώ το ματς είχε κριθεί. Το χειρότερο απ' όλα ήταν πως οι Πειραιώτες είχαν τον έλεγχο του ματς για περίπου 27 λεπτά, φτάνοντας ακόμη και στο +11 (52-63).

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Λαρεντζάκης με 21 πόντους, με τον Βεζένκοφ να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 17π. και 10 ριμπάουντ, τον Σλούκα να είχε 15π. και τον Παπανικολάου 13π.

Από την άλλη, η «ομάδα του λαού» ανέβηκε στο 5-4, με τον Μπόλντγουιν να ήταν κορυφαίος με 22 πόντους.

Με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Τον δικό τους ρυθμό είχαν επιβάλλει οι «ερυθρόλευκοι» στην αρχή, έχοντας από νωρίς το προβάδισμα και με μπροστάρηδες τους Παπανικολάου και Γουόκαπ, πήγαν στο +7 (8-15), στο 6’. Όμως, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς οι Πειραιώτες έκαναν λάθη και οι γηπεδούχοι απαντούσαν με τρίποντα των Μπόλντγουιν και Χόλινς, όπου αρχικά έφεραν το ματς τον πόντο (14-15) στο 7’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Ισραηλινοί είχαν τον έλεγχο και με τις βολές του πολύ ορεξάτου Μπόλντγουιν έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά (22-20).

Οι Πίτερς και Λαρεντζάκης κρατούσαν επιθετικά τον Ολυμπιακό στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου, αλλά ο Μπράουν συντηρούσε τη Μακάμπι μπροστά (28-27), στο 12’. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν άμυνες και με πρωταγωνιστή τον Σλούκα ξέφυγαν στο +5 (28-33). Η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε με Μπόλντγουιν και Μπράουν, με τους Πειραιώτες να είχαν σταθερά το προβάδισμα (36-40), μέχρι το 16’. Ένα μίνι «μπλακ άουτ» επέτρεψε στους Ισραηλινούς να περάσουν ξανά μπροστά (41-40), ωστόσο στο τελευταίο δίλεπτο επέστρεψε ο Βεζένκοφ στο παρκέ και έτσι η ομάδα του Μπαρτζώκα πήγε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα (43-45).

Με αισθητά βελτιωμένη και πιο «σφιχτή» άμυνα ο Ολυμπιακός πήρε τα ηνία του ματς στην αρχή του δεύτερου μέρους. Παράλληλα, με τους Κάναν και Βεζένκοφ να μπαίνουν ορεξάτοι και επιθετικά, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν στο +10 (46-56), στο 25’. Εκεί, ο Κάναν υπέπεσε σε δεύτερο αντιαθλητικό φάουλ στο ματς, με αποτέλεσμα να αποβληθεί και η Μακάμπι να βρει ένα σερί 4-0 με τον ΝτιΜπαρτολομέο (50-56). Η απάντηση των Πειραιωτών ήρθε από Σλούκα και Βεζένκοφ για το +11 (50-61) και τον Παπανικολάου να συντηρεί τη διψήφια διαφορά (56-66), μέχρι το 28’. Στα τελευταία λεπτά, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με τον Πόιθρες αρχικά και το buzzer beater τρίποντο του Κόλσον που διαμόρφωσε το 63-69 της τρίτης περιόδου.

Τραγικό ξεκίνημα από τον Ολυμπιακό στην τέταρτη περίοδο. Τα λάθη και τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ των «ερυθρόλευκων» έδωσαν ρυθμό στη Μακάμπι, η οποία έκανε επιμέρους σκορ 10-3 με Μπράουν και Μάρτιν και πέρασε μπροστά (73-71), στο 34’. Το τρίποντο του Λαρεντζάκη «ξεκόλλησε» τους Πειραιώτες (73-74), αλλά δεν είχε συνέχεια. Τα φθηνά λάθη επανήλθαν με τους Μπράουν και ΝτιΜπαρτολομέο να σπρώχνουν τους γηπεδούχους σε νέο 7-0 για το +6 (80-74), στο 27’. Με τα τρίποντα ο Λαρεντζάκης προσπαθούσε να κρατήσει επιθετικά την ομάδα του Μπαρτζώκα (84-80), αλλά η «ερυθρόλευκη» άμυνα δεν είχε την ίδια συνέπεια και έτσι η Μακάμπι πήρε τη νίκη με το τελικό 90-84.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 43-45, 63-69, 90-84

Πηγή: sportfm.gr