«Καθάρισε» την Μπάγερν και... κλείδωσε playoffs η Ρεάλ!

Νίκη για την Ρεάλ επί των Βαυαρών

Με πλουραλισμό στην επίθεση και πατώντας το… γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε 91-78 την Μπάγερν Μονάχου και ανέβηκε στο 18-5.

Για ένα ημίχρονο αντιστάθηκε στη Μαδρίτη η Μπάγερν, με τη Ρεάλ να ανεβάζει στροφές και να νικά 91-78, για να ανέβει στο 18-5 και να εξασφαλίσει και μαθηματικά την πρόκριση στα playoffs της Ευρωλίγκας.

Πέντε παίκτες της «βασίλισσας» τελείωσαν την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Γιουλ να ήταν πρώτος σκόρερ με 15, με τους Ράντολφ, Κάρολ και Ντεκ να είχαν από 13 και τον Ταβάρες να προσθέτει άλλους 10 πόντους.

Από την άλλη, οι Βαυαροί έπεσαν στο 11-12 μαζί με την Μπασκόνια και είναι εκτός οκτάδας λόγω ισοβαθμίας. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπαρτέλ με 14 πόντους.

Δύσκολα έβαλε στη Ρεάλ από την αρχή του ματς η Μπάγερν, η οποία είχε το προβάδισμα (12-15) μέχρι το 7’. Από εκείνο το σημείο, η «βασίλισσα» πάτησε το… γκάζι και έκανε ένα 10-2 (22-15) μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το 23’ με την Μπάγερν να ήταν κοντά (46-45). Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Ράντολφ και Γιουλ κουβάλησαν τη Ρεάλ, στέλνοντάς την στο +15 (62-47), με τον Αμερικανό να διαμορφώνει το +19 (72-52), της τρίτης περιόδου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν (78-68), αλλά η «βασίλισσα» δεν έχασε τον έλεγχο και έτσι έφτασε στη νίκη με το τελικό 91-78.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 42-39, 71-52, 91-78