Ίδρωσε αλλά νίκησε η Ρεάλ

Η Ζάλγκιρις προέβαλε αντίσταση για τρία δεκάλεπτα

Την έβδομη νίκη της μετά από εννέα αγώνες πέτυχε στην Ευρωλίγκα η Ρεάλ, καθώς επικράτησε 95-82 της Ζάλγκιρις Κάουνας στην Μαδρίτη. Ανταγωνιστικοί οι λιθουανοί για τρία δεκάλεπτα, πραγματοποίησαν μία από τις καλύτερες εμφανίσεις τους φέτος, αλλά δεν ήταν αρκετό απέναντι στην ποιοτικότερη και πιο πλήρη «βασίλισσα». Έτσι η προσεχής αντίπαλος του Παναθηναϊκού, παρέμεινε σε απολογισμό 0-9 και στον πάτο της βαθμολογίας.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο οι Γιαμπουσέλι και Πουαριέ με 15 και 12 πόντους αντίστοιχα, καλή εμφάνιση και από τους Γιούλ (13π.) και Ερτέλ (12π. με 5 ασίστ). Για την φιλοξενούμενη με την οποία έκανε ντεμπούτο ο Τάι Γουέμπστερ (8π.), ξεχώρισαν οι Λεκάβισιους (12 πόντοι και 10 ασίστ) και Κάβανο (14π.).

Το ματς:

Με όπλο της την άμυνα, η Ρεάλ κατάφερε να πάρει προβάδισμα εννέα πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (20-11), χάρη σε εύστοχες προσπάθειες των Ερτέλ και Γιαμπουσέλι. Η «βασίλισσα» δημιουργούσε με μεγάλη ευκολία και δεν έκανε λάθη, με αποτέλεσμα η Ζάλγκιρις να μην έχει ρυθμό στην επίθεση. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εντελώς διαφορετικό, καθώς οι φιλοξενούμενοι ήταν εξαιρετικοί επιθετικά, πέτυχαν 34 πόντους με πρωταγωνιστές τους Μπλάζεβιτς και Λεκάβιτσιους, με αποτέλεσμα να μειώσουν 51-45.

Οι παίκτες του Ζντοβντς ευστοχούσαν με ευκολία στα τρίποντα και δεν πληγώνονταν πολύ από τον Ταβάρες, παρά την απουσία του Νίμπο για τους φιλοξενούμενους. Η Ρεάλ πέρασε περισσότερο την μπάλα στην ρακέτα, όμως οι λιθουανοί πραγματοποιούσαν την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση και κατάφερναν να μείνουν κοντά στο σκορ. Ο Κάβανο είχε μπει στην εξίσωση και με όπλο την συνέπεια στην δημιουργία και τα λίγα λάθη, το σκορ ήταν 75-70 στο 30’.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Ρεάλ «έσφιξε» την άμυνά της και με πρωταγωνιστή τον Γιούλ σε σκοράρισμα και δημιουργία, έφτασε στο +11, 86-75, πεντέμισι λεπτά πριν το φινάλε. Η Ζάλγκιρις πλέον δεν είχε άλλες απαντήσεις και λύσεις δημιουργικά και εκτελεστικά, με αποτέλεσμα η διαφορά να παγιωθεί σε διψήφια επίπεδα και η «βασίλισσα» να πανηγυρίσει μία ακόμα νίκη φέτος.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 51-45, 75-70, 95-82.