Γλίτωσε το έμφραγμα η Εφές

Τον χάρο με τα μάτια της είδε η Αναντολού Εφές στο εξ αναβολής παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής της Euroleague με τη Βιλερμπάν, την οποία νίκησε τελικά με 72-68 στην Κωνσταντινούπολη. Με τη νίκη αυτή, η τουρκική ομάδα βελτίωσε το ρεκόρ της σε 7-5, ενώ οι Γάλλοι έπεσαν στο 3-8.

Η Εφές προηγήθηκε με 13 πόντους διαφορά (44-31) στο 25’, αλλά στη συνέχεια έπαθε μπλακ άουτ, δίνοντας την ευκαιρία στη Βιλερμπάν όχι μόνο να ξαναμπεί στο ματς, αλλά και να προηγηθεί με 6 (57-63) στο 36’. Όταν η μπάλα «έκαιγε», οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν ήταν πιο ψύχραιμοι και έφτασαν στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Μίσιτς με 22 πόντους και Λάρκιν με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ πολύ καλή παρουσία είχε και ο Ντάνστον με 13 πόντους και 3 ριμπάουντ. Από πλευράς ηττημένων, τον τίτλο του πρώτου σκόρερ μοιράστηκαν οι Λάιτι και Χάουαρντ, που πέτυχαν από 14.

Το ματς:

Η Βιλερμπάν ξεκίνησε «ζεστή» έξω από τα 6.75μ., έχοντας 4/5 τρίποντα, που της επέτρεψαν να ελέγξει τον ρυθμό και να προηγηθεί ακόμη και με 17-11. Η Αναντολού Εφές δεν είχε μόνο δύο «πόλους» στην επίθεση και συγκεκριμένα τους Μίσιτς και Ντάνστον, οι οποίοι σημείωσαν τους 11 πρώτους πόντους της τουρκικής ομάδας. Οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά άστοχοι και σε συνδυασμό με τα λάθη, έβλεπαν την… πλάτη των φιλοξενούμενων και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (13-19).

Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν έκαναν σερί 6-0 σε λιγότερο από ενάμισι λεπτό, αναγκάζοντας τον Τι Τζέι Πάρκερ να καλέσει τάιμ άουτ. Η εικόνα όμως δεν άλλαξε. Με εξαιρετική άμυνα, οι γηπεδούχοι ανάγκασαν τους φιλοξενούμενους σε κακές επιλογές στην επίθεση (0/6 τρίποντα μεταξύ άλλων) και πολλά λάθη, τα οποία εκμεταλλεύτηκαν. Με νέο σερί 12-4, ανέτρεψαν την κατάσταση, παίρνοντας διαφορά οχτώ πόντων (31-23), δυόμισι λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, που έκλεισε με σκορ 33-27.

Η Αναντολού Εφές είχε βρει ρυθμό και βάζοντας στην εξίσωση του σκοραρίσματος και τον Λάρκιν, έφτασε σε διψήφια διαφορά (39-29) στο 23’. Οι Γάλλοι έδειχναν εγκλωβισμένοι και σε συνδυασμό με τα άσχημα πλέον ποσοστά στην επίθεση, δεν μπορούσαν να πλησιάσουν. Όμως, τρεις κακές επιλογές από Πλάις, Μίσιτς και Σίνγκλετον δεν έμειναν ανεκμετάλλευτες και από το… πουθενά μείωσαν σε 44-39 στο 27’. Η Βιλερμπάν πήρε… ψυχολογία, μειώνοντας ακόμη και στον πόντο (45-44), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 48-44.

Το ματς είχε αρχίσει από την αρχή, αφού η Εφές έδωσε δικαιώματα στην αντίπαλό της, που είπε «ευχαριστώ». Με σερί 8-2 και τρίποντο και βολή του Λάιτι, πέρασε μπροστά (50-53) στο 32’, φτάνοντας το σερί της σε 22-6 από το 44-31, που ήταν η μεγαλύτερη εις βάρος της διαφορά. Οι Γάλλοι ήλεγχαν τον ρυθμό και κατάφερναν να διατηρούν το προβάδισμα από δύο έως τέσσερις πόντους. Στο 36’ βρέθηκαν και στο +6 (57-63), με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στο τελευταίο δίλεπτο με σκορ 64-65. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν ήταν πιο συγκεντρωμένοι και ψύχραιμοι, φτάνοντας τελικά στη δύσκολη, όπως αποδείχθηκε, νίκη με σκορ 72-68.

Τα δεκάλεπτα:13-19, 33-27, 48-44, 72-68.