Εξωπραγματικός Ντέιβις και 2-1 την Ζενίτ η Μπαρτσελόνα

Ένα βήμα από το φάϊναλ φορ οι Καταλανοί

Με τον Μπράντον Ντέιβις να κάνει όπως και στο game 2 ένα εξαιρετικό παιχνίδι, η Μπαρτσελόνα ξεπέρασε το εμπόδιο της αξιόμαχης Ζενίτ με σκορ 78-70 στην Αγία Πετρούπολη, έκανε το 2-1 στην σειρά και απέχει μία νίκη από το Final Four της Κολωνίας.

Οι φιλοξενούμενοι εκτός του Ντέιβις ο οποίος σταμάτησε στους 22 πόντους με 8 ριμπάουντ, είχαν σε καλή μέρα και τον Κούριτς με 13, ενώ 6 ασίστ μοίρασε ο Νικ Καλάθης. Κορυφαίος για την Ζενίτ που έπαιξε χωρίς Πονίτκα και Γκουντάιτις και πλήρωσε τα φάουλ των ψηλών της, ήταν ο Πόιθρες με 14, αλλά και ο Μπάρον με 19.

Το ματς:

Με τις άμυνες να πρωταγωνιστούν εκατέρωθεν, το πρώτο πεντάλεπτο ήταν φτωχό σε παραγωγή. Η Μπαρτσελόνα παρότι άστοχη (4/13 δίποντα) προηγήθηκε 8-4 στο 6’ με πρωταγωνιστή τον Ντέιβις. Η άνοδος του Πόιθρες επιθετικά, βοήθησε την Ζενίτ να ανεβάσει απόδοση και να προηγηθεί για πρώτη φορά 14-13 στο 9’, όμως οι λύσεις που έδωσε στους φιλοξενούμενους ου Κούριτς, έφεραν ισορροπία στο δεκάλεπτο με σκορ 16-16.

Ο Πόιθρες συνέχισε το ρεσιτάλ του και στις δύο ρακέτες και η Ζενίτ πέρασε ξανά μπροστά με 25-19 στο 13’, με τον Μπάρον να έχει καλύψει στην περιφέρεια την μέχρι εκείνο το διάστημα αφλογιστία του Πάνγκος. Οι δύο παίκτες βρήκαν συμπαράσταση στα σουτ του Ρίβερς και η Ζενίτ πήγε στο +7 (30-23) στο 16’. Κάπου εκεί, ο Γιασικεβίτσιους απέσυρε τον αρνητικό Γκασόλ και οι Ντέιβις και Χίγκινς με σερί 8-0, έβαλαν μπροστά τους «μπλαουγκράνα» με 31-30 στο 18’. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 33-34.

Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε 35-41 με τους Ντέιβις και Καλάθη να σκοράρουν στο 23’. Στην συνέχεια ανέλαβε δράση ο Κούριτς για το 42-50 στο 26’. Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν πολύ καλή άμυνα και είχε 8/12 τρίποντα μέχρι εκείνο το σημείο. Η Ζενίτ παρότι δεν είχε δημιουργία και έχανε πολλά αμυντικά ριμπάουντ, βρήκε στο πρόσωπο του Μπάρον την επιθετική λύση που ζητούσε και μείωσε σε 51-55 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι Πόιθρες και Μπλακ ήταν φορτωμένοι με 4 φάουλ, ο Πάνγκος αποχώρησε για τα αποδυτήρια στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου λόγω αγκωνιάς που δέχθηκε από τον Ντέιβις στο πρόσωπο, όμως ο Μπάρον το είχε πάρει προσωπικά για το 54-55, εννέα λεπτά πριν το φινάλε. Το 4ο φάουλ του Ντέιβις ανάγκασε τον Γιασικεβίτσιους να επιστρατεύσει τον Γκασόλ και αυτή την φορά δικαιώθηκε. Ο Ισπανός σέντερ με τέσσερις σερί πόντους, έβαλε τους «μπλαουγκράνα» μπροστά με 66-58 στο 34’, με τον Μίροτιτς να έχει ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή του.

Στην συνέχεια η Ζενίτ είχε πολλά άστοχα σουτ στην προσπάθεια να επιστρέψει στο ματς και εν μέρει τα κατάφερε με την αφύπνιση του Πάνγκος. Ο Καναδός μείωσε σε 66-70 δύο λεπτά πριν το τέλος, όμως ο καταπληκτικός Ντέιβις εκμεταλλεύτηκε τις ασίστ του Καλάθη και «κλείδωσε» την νίκη για την Μπαρτσελόνα.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 33-34, 51-55, 70-78.