Έχασε τα ριμπάουντ και το πλεονέκτημα από τη Φενέρ ο Ολυμπιακός!

Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν με 82-78

Την… πάτησε ο Ολυμπιακός! Τα μεγάλα σουτ του Χέιζ στην τέταρτη περίοδο και η μεγάλη… πληγή των χαμένων αμυντικών ριμπάουντ, κόστισαν στους «ερυθρόλευκους» την ήττα 82-78 από τη Φενέρμπαχτσε, μέσα στο ΣΕΦ, με τη σειρά των playoffs να πηγαίνει στο 1-1.

Με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Με απανωτές καλές άμυνες, τον Κάναν να συνεχίζει ορεξάτος από την πρεμιέρα στα σουτ έξω από τα 6,75μ. και τον Γουόκαπ στα… δικά του στάνταρ οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στο 10-1, στα πρώτα τρία λεπτά. Η Φενέρ αντέδρασε με Καλάθη και Πιερ και μείωσε (14-8), στο 5’. Ακολούθησαν νέες εξαιρετικές άμυνες από τους Πειραιώτες και με τον Βεζένκοφ να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση η διαφορά πήγε στο +11 (19-8), στο 8’. Ο Καλάθης έκοψε προσωρινά το σερί των παικτών του Μπαρτζώκα με τους ΜακΚίσικ και Σλούκα να τους στέλνουν στο +14 (24-10), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με καλάθι του Μπολομπόι ο Ολυμπιακός πήγε στο +16 (26-10) στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου, με τον Έντουαρντς να έρχεται από τον πάγκο και να σπρώχνει τη Φενέρ σε σερί 8-0 (26-18), μέχρι το 12’. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με Σλούκα και Πίτερς για το νέο +11 (31-20), με τους Χέιζ και Έντουαρντς να αντιδρούν για τους Τούρκους και να μειώνουν εκ νέου (31-25), στο 15’. Το καλάθι και φάουλ του Πίτερς «ξεκόλλησε» την ομάδα του Μπαρτζώκα, αλλά τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ έδωσαν τη δυνατότητα στον Μότλι να μειώσει (34-30), στο 17’. Στα τελευταία λεπτά οι Πειραιώτες ήταν πολύ άστοχοι και αυτό εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι, ψαλλιδίζοντας ακόμη περισσότερο τη διαφορά (37-34), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με σερί 4-0 μπήκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος για το +7 (41-34), με τη Φενέρ να απαντά με μπροστάρη τον Έντουαρντς με επιμέρους σκορ 2-7 και να πλησιάζει στο καλάθι (41-39), στο 23’. Στα επόμενα λεπτά ο ρυθμό τους ματς έπεσε, με τους «ερυθρόλευκους» να συντηρούν το μικρό προβάδισμά τους (45-43), μέχρι το 26’. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες έβγαλαν άμυνες και με τον Βεζένκοφ ξέφυγαν στο +8 (51-43), στο 27’. Ακολούθησαν άστοχες επιλογές από τους παίκτες του Μπαρτζώκα, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν σερί 6-0 (51-49), στο επόμενο λεπτό. Στη συνέχεια, αμφότεροι πέτυχαν από ένα ζευγάρι ελεύθερων βολών, με τον Βεζένκοφ να πετυχαίνει ένα τρομερό buzzer beater τρίποντο από τα 9 μέτρα και τους «ερυθρόλευκους» να κλείνουν την τρίτη περίοδο στο +5 (56-51).

Τα χαμένα ριμπάουντ κόστισαν ξανά στον Ολυμπιακό, με τη Φενέρ να κάνει επιμέρους σκορ 2-12 στην αρχή της τέταρτης περιόδου και να πηγαίνει στο +5 (58-63) των Τούρκων, στο 33’. Ακολούθησαν σερί άμυνες μεγάλα καλάθια από Βεζένκοφ και ΜακΚίσικ, με τους Πειραιώτες να κάνουν σερί 9-0 για το +4 (67-63), στο 35’. Ο Χέιζ αντέδρασε για τη Φενέρ, με τον Σλούκα να απαντά για το +5 (73-68), αλλά με νέο τρίποντο από τον Αμερικανό, η διαφορά μειώθηκε ξανά στο καλάθι (73-71). Στη συνέχεια, ο Φαλ έκανε 1/2 βολές, με τους Πιερ και Μότλι να βάζουν τους φιλοξενούμενους ξανά μπροστά (74-75), στο 37’. Με καλάθι του Σλούκα οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν μπροστά (76-75), με τον Μότλι να απαντά αμέσως (76-77). Ο ΜακΚίσικ έκανε 0/2 βολές, με τους Πειραιώτες να χάνουν δύο σερί αμυντικά ριμπάουντ και τον Γκούντουριτς να κάνει 1/2 από τη γραμμή (76-78), στα 33,9’’ πριν από τη λήξη. Στη συνέχεια, ο Βεζένκοφ αστόχησε σε τρίποντο, με τον Ντόρσεϊ στον αιφνιδιασμό να κάνει το 76-80, στα 8,5’’. Στα 5,5’’ ο Σλούκας μείωσε, με τον Γκούντουριτς να κάνει 2/2 βολές στα 4,7’’, κλειδώνοντας τη νίκη της Φενέρ που ήρθε με το τελικό 78-82.

Τα δεκάλεπτα: 24-10, 37-34, 56-51, 78-82