Έχασε τα αυγά και τα… καλάθια στη Βιτόρια ο Ολυμπιακός!

Ξανά κατώτερος των περιστάσεων

Για ακόμη μία φορά φέτος, ο Ολυμπιακός κατέρρευσε από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, με αποτέλεσμα να γνωρίζει τη συντριβή (91-66) από την Μπασκόνια, για την έβδομη σερί ήττα (11-16).

Με τους Κουφό, Ζαν-Σαρλ, Βεζένκοβ, Τζένκινς και Σλούκα ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Καλή αρχή από τους «ερυθρόλευκους» και με τον Έλληνα σέντερ ορεξάτο πήγαν στο 4-9. Στη συνέχεια και η Μπασκόνια ανέβασε τις… στροφές της, αλλά οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν επιθετικό ρυθμό, όπου με τους Ζαν-Σαρλ και Έλις διατηρούσαν το προβάδισμά τους, το οποίο έφτασε στο +8 (13-21), στο 8’. Στα τελευταία λεπτά, οι Πειραιώτες έκαναν λάθη, αλλά δεν το πλήρωσαν, καθώς η άμυνά τους ήταν καλή και έτσι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +6 (15-21).

Με την ίδια… φόρα μπήκε ο Ολυμπιακός στις πρώτες κατοχές του δεύτερου δεκαλέπτου, με αποτέλεσμα να ξεφύγει στο +10 (15-25). Όμως, στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» επέμεναν πολύ άστοχα έξω από τα 6,75μ. με την Μπασκόνια να ελέγχει τα ριμπάουντ και να τρέχει στο τρανζίσιον, όπου με Πολονάρα και Φαλ έκανε ένα επιμέρους σκορ 13-2, παίρνοντας το προβάδισμα (28-27), στο 15’. Με μία βολή, ο Χάρισον ισοφάρισε προσωρινά (28-28), καθώς στη συνέχεια οι Πειραιώτες άρχισαν τα αβίαστα και παιδικά… λάθη. Έτσι, οι Βάσκοι είπαν το «ευχαριστώ» τους και με τον Γκιεντράιτις να παίρνει «φωτιά», έτρεξαν ένα 15-2 για το +13 (43-30), στο 19’. Στο τέλος, ένα καλάθι του Σλούκα διαμόρφωσε το 43-32 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην αρχή του δεύτερου μέρους, ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό στην επίθεση, αλλά από την άλλη η Μπασκόνια ήταν ασταμάτητη έξω από τα 6,75μ., με αποτέλεσμα η διαφορά να ξεφύγει στο +14 (57-43), στο 24’. Με ένα μίνι-ξέσπασμα από Σλούκα και ΜακΚίσικ οι «ερυθρόλευκοι» έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (59-50), στο 27’. Όμως, παρά τον επιθετικό ρυθμό, η άμυνα… πρόδωσε την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, με τον Πολονάρα να συντηρεί τους Βάσκους σε απόσταση ασφαλείας (68-58), μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσίασαν μία εικόνα… διάλυσης στην τέταρτη περίοδο. Οι επιθέσεις ήταν κάκιστες και τραγικά άστοχες, με την Μπασκόνια από την άλλη να κάνει «πάρτι» έξω από τα 6,75μ. και να κάνει ένα επιμέρους σκορ 22-2, για το +31 (91-60), μέχρι το 38' και τον Ολυμπιακό να γνωρίζει τη βαριά ήττα με το τελικό 91-66.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 43-32, 68-58, 91-66