«Έπνιξε» την Άλμπα με σούπερ Γκεντράιτις η Μπασκόνια

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα στην 4η περίοδο, όταν και δέχθηκε μόλις 8 πόντους, η Μπασκόνια επικράτησε 85-68 της Άλμπα στη Βιτόρια.

Στο 10-15 ανέβηκε η ομάδα του Σπάχια, που διατηρεί κάποιες ελπίδες για τα playoffs, ενώ είχε πρωταγωνιστές τους Γκεντράιτις (22 πόντοι) και Μπόλντγουιν (16 πόντοι, 10 ασίστ, 7 ριμπάουντ).

Από την άλλη, οι Γερμανοί υποχώρησαν στο 9-13, ενώ είχαν ως διασωθέντες τους Σμιθ (16 πόντοι, 3 ασίστ) και Ντα Σίλβα (13 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά (11-10 στο 5’), με τους φιλοξενούμενους να εκτελούν κυρίως από την περιφέρεια. Με σερί 8-0, η Μπασκόνια ξέφυγε με +6 (19-13 στο 7’), ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε με τρίποντο του Σμιθ, που μείωσε σε 21-19.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στις αρχές του 2ου δεκαλέπτου (26-25 στο 15’), ωστόσο οι γηπεδούχοι απομακρύνθηκαν εκ νέου (34-25 στο 17’). Με τον Γκεντράιτις να τους καθοδηγεί, οι Βάσκοι απέκτησαν διψήφια διαφορά στο φινάλε του ημιχρόνου (44-31).

Η ομάδα του Σπάχια ήλεγχε απόλυτα τον ρυθμό και διατήρησε τον «αέρα» που είχε (60-47 στο 26’) έχοντας θαυμαστό πλουραλισμό στο σκοράρισμα. Η απάντηση της Άλμπα ήρθε με τους Σμιθ και Ντα Σίλβα να δίνουν λύσεις και να μειώνουν σε απόσταση βολής με επιμέρους 13-2 (62-60 στο 29’), ενώ η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με την Μπασκόνια στο 64-60.

Με τους Μαρίνκοβιτς και Σεντεκέρσκις να μπαίνουν στην εξίσωση επιθετικά, οι Βάσκοι έτρεξαν επιμέρους 12-2 και εκτοξεύτηκαν στο +14 (76-62) στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου. Η ομάδα του Βερολίνου επιχείρησε να επιστρέψει, αλλά έμεινε άποντη για σχεδόν 5 λεπτά και μοιραία ηττήθηκε καθαρά (85-68).

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 44-31, 64-60, 85-68.