Υπέταξε τον Ερυθρό Αστέρα και έμεινε στο… ρετιρέ η Μπαρτσελόνα

H Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη 82-70 και παρέμεινε μόνη στην κορυφή

Ανταγωνιστικός ήταν ο Ερυθρός Αστέρας από την αρχή, με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί (15-15), μέχρι το 8’. Στα τελευταία λεπτά, η Μπαρτσελόνα πάτησε το… γκάζι και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +7 (22-15).

Με ένα 4-0 από τον Ντέιβις, οι Καταλανοί ξέφυγαν στο +11 (26-15) στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι «μπλαουγκράνα» είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς, με τη διαφορά όχι μόνο να ήταν σε διψήφια τιμή, αλλά να φτάνει στο +21 (42-21), στο 16’. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι Ντόμπριτς και Κάλινιτς ψαλίδισαν τη διαφορά (47-32), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με Σμιτς και Μίροτιτς, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +23 (57-34), στο 23’. Ωστόσο, στη συνέχεια οι παίκτες του Σάρας χαλάρωσαν, με τους Σέρβους να βελτιώνονται επιθετικά και έτσι το τέλος του τρίτου να τους βρίσκει στο -14 (65-51).

Μέσα από την άμυνά του, ο Ερυθρός Αστέρας έδειξε σφυγμό στην αρχή της τέταρτης περιόδου, μειώνοντας σε μονοψήφια διαφορά (67-59). Έκτοτε, ακολούθησε μία μίνι… μονομαχία ανάμεσα στον Έξουμ και τον Ιβάνοβιτς, με τη διαφορά να ήταν στα ίδια επίπεδα (73-66), μέχρι το 35’. Όμως, εκεί οι φιλοξενούμενοι έμειναν από δυνάμεις, με την Μπαρτσελόνα να παίρνει τη νίκη με το τελικό 82-70.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 47-32, 65-51, 82-70