Επιτέλους... χαμογέλασε ο Ερυθρός Αστέρας

Με αντεπίθεση από το 34΄και μετά, ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε της Χίμκι και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη ύστερα από οκτώ σερί ήττες

Με κορυφαίο τον Λόιντ και κάνοντας την αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο, ο Ερυθρός Αστέρας επιβλήθηκε της ουραγού Χίμκι, για την πρώτη του νίκη ύστερα από οκτώ διαδοχικές ήττες (8-21). Οι Ρώσοι πήγαν στο 3-25.

Ο Αμερικανός ήταν κορυφαίος με 22 πόντους και τον ακολούθησε ο Νταβιντόβατς με 16π και ο Γουόλντεν με 15π.

Από τους Μοσχοβίτες, πρώτοι σκόρερ ήταν οι ΜακΚόλουμ και Μίκι με 29π. και 27π. αντίστοιχα.

Το κακό επιθετικό ξεκίνημα του Ερυθρού Αστέρα εκμεταλλεύτηκε η Χίμκι, με αποτέλεσμα να πάρει το προβάδισμα από νωρίς και να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +7 (8-15). Στη δεύτερη περίοδο και οι δύο ομάδες είχαν… αμελήσει την άμυνα, με τους Ρώσους να ήταν σταθερά μπροστά και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +4 (34-38).

Στο ίδιο μοτίβο ήταν και το τρίτο δεκάλεπτο, με τη Χίμκι να ήταν σταθερά μπροστά και τον Ερυθρό Αστέρα να κυνηγά (45-53), μέχρι το 15’. Εκεί, οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους και με τον Ντόμπριτς πήραν το προβάδισμα (59-58), κλείνοντας με το υπέρ τους 62-60 την περίοδο.

Η Χίμκι ανέκτησε το προβάδισμα στο τέταρτο δεκάλεπτο και το διατήρησε (72-73) μέχρι το 34’. Εκεί, ξεκίνησε ένα… κρεσέντο του Λόιντ, ο οποίος έστειλε τον Ερυθρό Αστέρα στο +13 (86-73), με τη νίκη να έρχεται με το τελικό 92-81.

Τα δεκάλεπτα: 8-15, 34-38, 62-60, 92-81.