Επιστροφή στις νίκες για την Εφές με… διαολεμένο Μίτσιτς!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μίτσιτς, η Αναντολού Εφές επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας 87-72 της Μπασκόνια

Στον… δρόμο των νικών επέστρεψε η Αναντολού Εφές, η οποία με… οδηγό τον Μίτσιτς, επικράτησε 87-72 της Μπασκόνια.

Ο Σέρβος γκαρντ ήταν εξαιρετικός με 24 πόντους, με τον Πλάις να είχε 17π. και τον Λάρκιν 16π. Έτσι, οι πρωταθλητές Ευρώπης ανέβηκαν στο 7-8, ενώ από την άλλη οι Βάσκοι υποχώρησαν στο 5-10.

Για την ομάδα του Σπάχια, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Φοντέκιο και Γκρέιντζερ με 17π. ο καθένας.

Πολύ δυνατά μπήκε με το «καλημέρα» η Μπασκόνια, όπου πήγε στο 4-10 και συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό, έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +8 (13-21). Με μπροστάρη τον Μίτσιτς, η Εφές έκανε επιμέρους σκορ 10-3 και πλησίασε στον πόντο (23-24), στο 13’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι απέκτησε πολύ γρήγορο ρυθμό, με τους Τούρκους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 43-42.

Με επιμέρους σκορ 8-1 μπήκε η Εφές στο δεύτερο μέρος, πηγαίνοντας στο +8 (51-43), στο 22’. Η απάντηση της Μπασκόνια ήρθε από τον «καυτό» Φοντέκιο, ο οποίος της έδωσε το προβάδισμα (53-54), στο 25’. Στη συνέχεια, ήρθε η αντίδραση από τον Μίτσιτς για τους γηπεδούχους και μαζί με τον Λάρκιν έστειλαν τους γηπεδούχους στο +4 (66-62), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Σέρβος γκαρντ συνέχισε το ίδιο ορεξάτος στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την Εφές να κάνει σερί 9-0 και να πηγαίνει στο +13 (75-62), στο 34’. Έκτοτε, η ομάδα του Αταμάν είχε τον απόλυτο έλεγχο, παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 87-72.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 43-42, 66-62, 87-72