Επέστρεψε στις νίκες με περίπατο η Μπάρσα

Η Γκραν Κανάρια αποδείχθηκε εύκολο εμπόδιο

Όσο ζει, ελπίζει για την 4η θέση η Μπαρτσελόνα, που έστησε... πάρτι στο εντός έδρας με την Γκραν Κανάρια, την οποία συνέτριψε 93-64 και πλέον απέχει μια νίκη από την Αναντολού Εφές. Παράλληλα, επανήλθε στις νίκες μετά από δύο αγωνιστικές και ανέβηκε στο 16-11.

Για 20 λεπτά ζορίστηκαν κόντρα στην ομάδα του Μαρτίνεθ οι Καταλανοί, που πάτησαν το γκάζι μετά την ανάπαυλα και έφτασαν στην άνετη επικράτηση. Πέντε παίκτες του Πέσιτς είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Πάνγκος (19 πόντοι, 4 ασίστ, 4 ριμπάουντ), Σίνγκλετον (16 πόντοι) να ξεχωρίζουν.

Από την άλλη, οι «νησιώτες» πάλεψαν για ένα ημίχρονο, με τους Στρόμπερι (15 πόντοι), Πάουλι (13 πόντοι) να κρατούν όρθια την ομάδα τους μέχρι ενός σημείου.

Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, αφού η Γκραν Κανάρια αντιστεκόταν σθεναρά. Με πρωταγωνιστή τον Γουίλι, που σημείωσε 9 πόντους, η ομάδα του Μαρτίνεθ δεν επέτρεψε στην Μπαρτσελόνα να ξεφύγει, καθώς έκλεισε μόλις στο +3 (22-19) την περίοδο.

Το... ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους «νησιώτες» να μην πτοούνται από το γεγονός πως βρέθηκαν στο -10 (33-23 στο 15’). Με μπροστάρη τον Στρόμπερι και βελτιώνοντας την άμυνά τους, έκαναν επιμέρους 12-5 για να βρεθούν στο -3 (38-35) στο ημίχρονο.

Παρ’ όλα αυτά, το δεύτερο μέρος είχε εντελώς διαφορετική εξέλιξη και ανήκε ολοκληρωτικά στην Μπαρτσελόνα, η οποία βρέθηκε να χάνει 38-39 (22’), αλλά σοβαρεύτηκε και επέβαλλε πλήρως την ανωτερότητά της.

Μάλιστα, η ομάδα του Πέσιτς έτρεξε σερί 12-0 στο τελευταίο δίλεπτο της τρίτης περιόδου για να μετατρέψει το 51-46 σε 63-46, που ήταν και το σκορ στο 30’. Κάπου εκεί έβαλε και τις βάσεις για τη νίκη της.

Η τέταρτη περίοδος έμοιαζε... διαδικαστική καθώς οι «μπλαουγκράνα» ξεκίνησαν με 7-0 σερί και ξέφυγαν με 24 πόντους (70-46 στο 32’). Μ’ αυτά και μ’ αυτά, οδηγηθήκαμε στην τελική ευθεία του αγώνα, με την Μπαρτσελόνα να φτάνει μέχρι και το +33 (86-53 στο 37’), ενώ το τελικό σκορ ήταν 93-64.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 38-35, 63-46, 93-64.