Εφτάψυχος εξάστερος, νίκησε την Βίρτους στην παράταση σε ματς-θρίλερ

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από την κόλαση και νίκησε 88-85 την Βίρτους Μπολόνια

Ένας Παναθηναϊκός με αδυναμίες αλλά και χαρακτήρα, κατάφερε να λυγίσει με 88-85 την Βίρτους Μπολόνια στην παράταση και να πάρει ψυχολογία για τη συνέχεια.

Οι «πράσινοι» επέστρεψαν από το -12 στην κανονική διάρκεια και το -3 στο τελευταίο λεπτό της παράτασης, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντέρικ Γουίλιαμς που... οργίασε με 26 πόντους (5/8 τρίποντα) και 8 ριμπάουντ σε 39 λεπτά στο παρκέ. Εξαιρετικοί οι Γουόλτερς με 18 πόντους και 4 ασίστ, Πάρις Λι με 15 πόντους και σκυλίσια άμυνα, ενώ ο Ντουέιν Μπέικον που ήταν άστοχος είχε ένα καθοριστικό γκολ-φάουλ στο τελευταίο λεπτό.

Στο 3-6 σκαρφάλωσε η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς, που... ανάσανε. Επόμενο ματς για το «τριφύλλι» την Παρασκευή, πάλι στο ΟΑΚΑ στις 21:00, απέναντι στη Βιλερμπάν.

Γουόλτερς, Γ. Καλαϊτζάκης, Μπέικον, Γουίλιαμς και Παπαγιάννης άρχισαν το ματς για τον Παναθηναϊκό, το θετικό ξεκίνημα του οποίου (6-3) δεν είχε συνέχεια. Χωρίς ρυθμό και με κακές επιλογές στην επίθεση, οι «πράσινοι» είδαν την Βίρτους με τους Ζαϊτέ από κοντά και Χάκετ από μακριά να «τρέχουν» ένα 12-0 και να περνούν μπροστά, 6-15. Με τους γηπεδούχους να εγκλωβίζονται από την ιταλική άμυνα και να μένουν για οκτώ λεπτά χωρίς καλάθι, το σκορ έγινε 5-17. Ο Λι έσπασε την αφλογιστία, οι διαιτητές έκλεισαν τα μάτια σε καθαρό φάουλ σε τρίποντο στον Μποχωρίδη και το δεκάλεπτο έκλεισε με -9, 12-21, και τον κόσμο να τραγουδά «Είναι βαριά του ΠΑΟ η φανέλα… Παίξτε με ψυχή και όποιος δεν γουστάρει…».

Ένα ξέσπασμα του Λι βοήθησε τον Παναθηναϊκό να πλησιάσει στους επτά, 17-24, αλλά ο Οτζελέγε με δύο τρίποντα φρόντιζε να κρατά την Βίρτους σε διψήφια απόσταση (17-28). Ένα έμμεσο τετράποντο του Μπέικον και ένα γκολ-φάουλ του Γκουντάιτις έδωσαν πνοή στο «τριφύλλι», που με σταθερή απειλή τον Γουόλτερς πλησίασε στο καλάθι, 28-30. Τα τρίποντα του Λούντμπεργκ και οι χαμένες δικές του βολές αποθάρρυναν τον Παναθηναϊκό, που βρέθηκε πίσω με έξι, 32-38 και 35-41. Το τρίποντο του Γουίλιαμς έγραψε τον επίλογο στο πρώτο μέρος με 38-41.

Ο Παναθηναϊκός δεν επέτρεπε στην Βίρτους να ξεμακρύνει, αλλά κι αυτή δεν τον άφηνε να… προσπεράσει στο πρώτο τετράλεπτο της τρίτης περιόδου (43-45, 45-48). Μέχρι να αναλάβει δράση ο «καυτός» Οτζελέγε και με διαδοχικά καλάθια να φέρει την ομάδα του στο +8, 45-53. Το τάιμ άουτ του Ράντονιτς και η επιστροφή του Γουόλτερς στο παρκέ λειτούργησαν ευεργετικά. Ο Αμερικανός με συμπαραστάτες τους Λι και Γουίλιαμς οδήγησε σε ένα ξέσπασμα την ομάδα του και στο προσπέρασμα με τρίποντο, 56-55, 2:40 πριν το τέλος της περιόδου. Ο Σκαριόλο με το τάιμ άουτ δεν ανέκοψε τη φόρα των «πράσινων», που ξέφυγαν με 62-55. Τα τρίποντα του Τεόντοσιτς κράτησαν την Βίρτους κοντά, όμως ο Γουίλιαμς με «βόμβα» από τα οκτώ μέτρα έβαλε το θαυμαστικό στο δεκάλεπτο, 67-62.

Οι «πράσινοι» συντηρούσαν μια διαφορά (69-62) στο πρώτο τρίλεπτο της τελευταίας περιόδου, κυρίως μέσα από την άμυνά τους, αλλά δεν ένιωθαν ασφαλείς. Η Βίρτους αντεπιτέθηκε κι εκμεταλλευόμενη την απουσία του Γουόλτερς των τεσσάρων φάουλ πλησίασε στον πόντο, 74-73, ενώ το κρύο αίμα του Τεόντοσιτς έφερε το ματς στο 74-76 με τρίποντο, 1:22 πριν κλείσει το δεκάλεπτο. Ο Μπέικον αστόχησε σε κρίσιμες επιθέσεις, ο Ζαϊτέ απέτυχε να σκοράρει ανενόχλητος για να «καθαρίσει» το ματς στα 30’’ και ο Λι με λέι απ στα 11,6’’ έφερε το ματς στα ίσα, 76-76. Ο Τεόντοσιτς απέτυχε από τα 8μ., ο Λι λίγο έλειψε να ευστοχήσει σε σουτ πίσω από το κέντρο και οι δύο ομάδες πήγα στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η νευρικότητα και η αστοχία κυριαρχούσαν εκατέρωθεν, με τον Χάκετ να φέρνει την Βίρτους στους τρεις, 80-83, 1:02 πριν το τέλος. Ο Μπέικον απάντησε με γκολ-φάουλ (83-83) στα 51’’, ο Λούντμπεργκ έβαλε ξανά την ομάδα του (83-85), αλλά ο Γουίλιαμς με «βόμβα» στα 16,5’’ έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό, 86-85. Ο Λούντμπεργκ επιχείρησε το ντράιβ και σφυρίχτηκε ολόσωστα επιθετικό φάουλ καθώς χρησιμοποίησε αντικανονικά το δεξί του χέρι για να προστατευτεί από την άμυνα του Γουίλιαμς. Ο Μπέικον με δύο βολές έδωσε ασφάλεια και η... σέντρα-σουτ του Τεόντοσιτς στο φινάλε σφράγισε τη μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού.

Δεκάλεπτα: 12-21, 38-41, 67-62, 76-76, 88-85 (πρτ.)

Πηγή: sportfm.gr