Διέλυσε την Ούνιξ και συνέχισε κορυφή η Ρεάλ

Άνετη νίκη για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο

Την 17 νίκη της σε είκοσι παιχνίδι στην Ευρωλίγκα πέτυχε η Ρέαλ, που νίκησε πολύ πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 85-68 την Ούνιξ Καζάν στην Μαδρίτη.

Αυτή, ήταν η έκτη συνεχόμενη νίκη της ομάδας του Πάμπλο Λάσο που έφτασε σε ρεκόρ 17-3, ενώ την ίδια ώρα αυτή του Ζέλιμιρ Περάσοβιτς έπεσε στο 12-8. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Γιούλ και Ταβάρες με 11 και 14 πόντους αντίστοιχα, με τον Αφρικανό σέντερ να κάνει και double double με 11 ριμπάουντ. Λορέντζο Μπράουν και Τόνι Τζεκίρι με 13 οι καλύτεροι για τους φιλοξενούμενους.

Το ματς:

Με τρομερή άμυνα, πολλά κλεψίματα και επιθετικά ριμπάουντ, η Ούνιξ αιφνιδίασε την Ρεάλ και προηγήθηκε 12-7 στο 4’, με πρωταγωνιστή στο σκοράρισμα τον Λορέντζο Μπράουν. Η «βασίλισσα» με την είσοδο του εξαιρετικού Γιούλ (3/3 τρίποντα σε έξι λεπτά) ισορρόπησε, έτρεξε σωστά στον αιφνιδιασμό, έβγαλε άμυνες, πήρε σκορ και από τον Γουίλιαμς-Γκος για το υπέρ της 21-14 στο τέλος του δεκαλέπτου, με το επί μέρους σκορ να φτάνει μέχρι και το 17-2.

Την σκυτάλη από τον αρχηγό, πήρε η έτερη… παλιοσειρά, Ρούντι Φερνάντεθ, για να φτάσει η διαφορά στο +14 (35-21 στο 14’). Η Ούνιξ είχε βγει εκτός ρυθμού, έκανε λάθη και αστοχούσε ακόμα και σε εύκολα λέι απ, με τον Χεζόνια να δίνει με μακρινά σουτ κάποιες «ανάσες», για την άμεση μείωση σε 35-28. Ο Λάσο επιστράτευσε τον Ταβάρες, «ακούμπησε» μπάλες στο χαμηλό ποστ και με νέο επί μέρους σκορ 12-3, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Ρεάλ μπροστά με 47-31 και 9/18 τρίποντα. Την ώρα που η Ούνιξ είχε το φτωχό 35,7% εντός παιδιάς.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Ρεάλ συνέχισε το ίδιο δυναμικά και βάζοντας στην επιθετική εξίσωση τους Αμπάλδε και Γιαμπουσέλι, έφτασε στο +23 (59-36) στο 25’. Η Ούνιξ είχε πλέον… παραδοθεί, έχανε την μία μπάλα μετά την άλλη και οι γηπεδούχοι έκαναν ο,τι ήθελαν στο παρκέ, για το 69-38, τρία λεπτά πριν το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου. Στα μέσα της τελευταίας περιόδου η διαφορά πήγε το σκορ ήταν 78-52 και κάπου εκεί η «βασίλισσα» έριξε ρυθμό και έδωσε την ευκαιρία στην ρωσική ομάδα να μειώσει σε αξιοπρεπή επίπεδα την διαφορά με επί μέρους 16-7 να μειώσει στο τελικό -17.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 47-31, 74-45, 85-68.