Διέλυσε την Γκραν Κανάρια η Ζαλγκίρις!

Κορυφαίος των Λιθουανών ήταν ο Ουλάνοβας με 18 πόντους

Σε… σόου μετέτρεψε η Ζαλγκίρις την αναμέτρηση με την Γκραν Κανάρια, καθώς τη συνέτριψε 98-64, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 10-15 και να διατηρήσει τις ελπίδες που έχει για την οκτάδα.

Κορυφαίος των Λιθουανών ήταν ο Ουλάνοβας με 18 πόντους, ενώ ο Γουόλκαπ είχε 12. Από τους φιλοξενούμενους, που έπεσαν στο 6-19, ξεχώρισε ο Έρικσον με 13 πόντους.

Από νωρίς η Ζαλγκίρις είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης (17-10), ενώ στο τελευταίο τρίλεπτο έκανε ένα 8-0 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +15 (25-10). Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο το ματς, με τους Λιθουανούς να εκτοξεύουν τη διαφορά ακόμη και στο +26 (39-13), στο 15’. Στη συνέχεια, η Γκραν Κανάρια βελτιώθηκε επιθετικά, αλλά η ομάδα του Γιασικεβίτσιους διατηρούσε τη διαφορά της μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (46-27).

Η Ζαλγκίρις δεν έπαιρνε το πόδι από το… γκάζι ούτε στην τρίτη περίοδο, με την υπέρ της διαφορά να εκτοξεύεται ακόμη και στο +33 (63-30), στο 25’ και το τέλος να τη βρίσκει στο +32 (77-45). Ο… περίπατος των γηπεδούχων δεν σταμάτησε ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο, καθώς στο 34’’ ξέφυγε ακόμη και στο +41 (89-48), με τη νίκη να έρχεται με το τελικό 98-64.

Τα δεκάλεπτα: 25-10, 46-27, 77-45, 98-64