«Δια πυρός και σιδήρου» η ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη τα βρήκε σκούρα στο Βερολίνο, αλλά νίκησε την Άλμπα με 71-68...

Τα… χρειάστηκε, αλλά τα κατάφερε. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πέρασε «διά πυρός και σιδήρου» από το Βερολίνο, επικρατώντας 71-68 της Άλμπα, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Euroleague. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, απόντος και του Μάικ Τζέιμς, έκανε μια πολύ μέτρια εμφάνιση, αλλά έστω και με ζόρι επέστρεψε στις νίκες, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 16-6. Από την άλλη, οι Γερμανοί, που πάλεψαν μέχρι το τέλος, δεν μπόρεσαν να δώσουν συνέχεια στη νίκη επί της Μπασκόνια και βρίσκονται στο 8-14.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Τόρνικε Σενγκέλια, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους και 3 ασίστ. Σπουδαία εμφάνιση έκανε και ο Νίκολα Μιλουτίνοφ, ο οποίος είχε νταμπλ-νταμπλ με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Ντάνιελ Χάκετ είχε 13. Για τους ηττημένους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Πέιτον Σίβα με 15 πόντους, ενώ είχε και 4 ασίστ.

Το ματς:

Με τον Τόρνικε Σενγκέλια να μπαίνει… φουριόζος και να σκοράρει 7 πόντους, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας προηγήθηκε 9-3, μετά από τριάμισι λεπτά. Η Άλμπα έβγαλε αντίδραση και το γύρισε σε 12-11, αλλά για τα επόμενα τέσσερα λεπτά έμεινε χωρίς πόντο. Οι Ρώσοι «έτρεξαν» σερί 9-0 για το 12-20, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 15-20.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι έπαιξαν καλύτερη άμυνα και σε συνδυασμό με το γενικό… βραχυκύκλωμα των Ρώσων, κατάφεραν να ισοφαρίσουν 31-31 στο 15’. Μπροστάρης ήταν ο Σίβα, ο οποίος είχε 11 πόντους. Η απουσία του Τζέιμς για την ΤΣΣΚΑ ήταν εμφανής τόσο στη δημιουργία, όσο και στο σκοράρισμα. Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη σκόραραν μια φορά στο τελευταίο τετράλεπτο, με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ 37-34 στο τέλος του ημιχρόνου.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας μπήκε με μεγαλύτερη συγκέντρωση στο τρίτο δεκάλεπτο και με σερί 12-6, προηγήθηκε 43-46. Ωστόσο, ήταν ξεκάθαρο ότι με τέτοια μικρά ξεσπάσματα, δεν θα μπορούσε να εξασφαλίσει ασφαλή διαφορά απέναντι σε μια μαχητική ομάδα. Κι αυτό αποδείχθηκε άμεσα, αφού η Άλμπα «έτρεξε» σερί 13-6 και πέρασε ξανά μπροστά με 56-52.

Πολύ άστοχοι ήταν οι παίκτες των δύο ομάδων στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, όπως μαρτυρά το επιμέρους 2-3 στο πρώτο τρίλεπτο. Η ΤΣΣΚΑ έβγαλε την.. ποιότητα και την εμπειρία της και σερί 13-4, κατάφερε να πάρει προβάδισμα 60-65, τρία λεπτά πριν το φινάλε. Η Άλμπα αντέδρασε και μείωσε σε 65-67, με τον Σενγκέλια να βάζει ένα καθοριστικό καλάθι για το 65-69, 37’’ πριν το τέλος. Ο Λο με τρίποντο μείωσε σε 68-69 και ο Σενγκέλια με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό 68-71, αφού οι παίκτες της γερμανικής ομάδας αστόχησαν στο τελευταίο σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 37-34, 56-52, 68-71.