«Δάγκωσε» την Άλμπα η Βαλένθια!

Κορυφαίος των «νυχτερίδων» ήταν ο Λόιντ με 19 πόντους

Με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο μέρος, η Βαλένθια έκανε την ανατροπή απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου και τη νίκησε 91-77, που τη διατηρεί σε τροχιά οκτάδας (8-9).

Κορυφαίος των «νυχτερίδων» ήταν ο Λόιντ με 19 πόντους, με τον Αμπάλδε να είχε 16π., τον Ντούρνεκαμπ να προσθέτει 15π. και τον Ντούμπλιεβιτς να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 10 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ.

Από τους Γερμανούς, που έπεσαν στο 5-12, ξεχώρισε ο Έρικσον με 14 πόντους και οι Χέρμανσον και Γκιεντράιτις που είχαν από 13π. ο καθένας.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα από την Άλμπα στο ματς, καθώς προηγήθηκε 4-12, όπου στο 7’ πήγε σε διψήφια τιμή (10-20), ενώ το τέλος της πρώτης περιόδου τη βρήκε στο +9 (18-27). Πιο δυνατά μπήκε η Βαλένθια στο δεύτερο δεκάλεπτο, φέρνοντας τη διαφορά στο τρίποντο (27-30), στο 12’. Ωστόσο, στη συνέχεια οι Γερμανοί αντέδρασαν, πήραν ξανά τον έλεγχο (29-36) και πήγαν στα αποδυτήρια με το +5 (37-42).

Με πρωταγωνιστή τον Λόιντ, η Βαλένθια έφερε στα ίσα (44-44) στο ματς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι άνοιξε, με τον Σαν Εμετέριο να κουβαλά τις «νυχτερίδες» και να τις πηγαίνει στο +5 (55-50), στο 27’. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Κάβανο για την ισοφάριση (55-55), αλλά τα τελευταία λεπτά ανήκαν στους γηπεδούχους για το +5 (62-57), στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Τον απόλυτο έλεγχο είχε η Βαλένθια και στην τέταρτη περίοδο, πηγαίνοντας αρχικά στο +10 (70-60), με την Άλμπα να απαντά και να μειώνει (72-69), στο 35’. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα «μίλησε» ο «ζεστός» Ντούρνεκαμπ, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στο +11 (82-71) και να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 91-77.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 37-42, 62-57, 91-77