Βόλτα της ΤΣΣΚΑ στο Μόναχο

Συνέχισε την πορεία της προς τα playoffs

Μπορεί στο τέλος η Μπάγερν να έδειξε ικανή να κλέψει το ματς, με όπλο της την καλή της εικόνα στην πρώτη και δεύτερη περίοδο, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε με 84-77 της Μπάγερν στο Μόναχο στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και επέστρεψε στις νίκες.

Από το πρώτο κι όλας ημίχρονο, οι Ρώσοι φρόντισαν να κάνουν σαφές στους Γερμανούς ότι αυτοί είναι το αφεντικό της αναμέτρησης. Όσο και αν οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανατρέψουν το -16 του ημιχρόνου (25-41), δεν κατάφεραν να πετύχουν κάτι καλύτερο από το να μειώσουν και να διαμορφώσουν το τελικό σκορ.

Η αλήθεια είναι ότι η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό στην έδρα της, δεν έχει περιθώρια για άλλες απώλειες στον στόχο προς το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της διοργάνωσης, κάτι που επιβεβαίωσε στο παρκέ.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μάικ Τζέιμς με 27 πόντους, ενώ από την Μπάγερν ξεχώρισε ο Γκρεγκ Μονρό με 20.

Πλέον μετά από αυτό το αποτέλεσμα η ΤΣΣΚΑ ανέβηκε στην 5η θέση (12-6), ενώ η Μπάγερν «βυθίστηκε» στην 15η θέση (6-12).

Πηγή: sport-fm