Basket show από Μονακό, εκτέλεσε την Μπάγερν!

Επιβλητική εμφάνιση

Χάρμα ιδέσθαι η Μονακό, «πάτησε» την Μπάγερν Μονάχου (94-71) στο Πριγκιπάτο και επέστρεψε άμεσα στις νίκες (5-4).

Πέντε παίκτες του Μίτροβιτς είχαν διψήφιο αριθμό πόντων (Τζέιμς 18, Άντζουσιτς 16, Μπέικον 16, Βέστερμαν 13, Τόμας 13), ενώ ολοκλήρωσαν το ματς με 25/36 δίποντα. Από την άλλη, για τους Βαυαρούς, που υποχώρησαν στο 3-6, πάλεψαν οι Λούτσιτς (15 πόντοι, 4 ριμπάουντ) και Χάντερ (14 πόντοι).

Η Μονακό μπήκε… γκαζωμένη στο παιχνίδι και απέκτησε «αέρα» 9 πόντων με το «καλημέρα» (13-4 στο 4’). Ρούμπιτ και Γουάιλερ-Μπαμπ κράτησαν όρθια την Μπάγερν (15-10 στο 6’), ωστόσο ο Βέστερμαν ήταν ασταμάτητος κι έφερε την ομάδα του στο +11 (23-12). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους στο +7 (27-20).

Το κρεσέντο των παικτών του Μίτροβιτς συνεχίστηκε και στη 2η περίοδο: με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας, κυρίως από την περιφέρεια, έφτασαν σε διαφορά 13 πόντων (34-21 στο 13’). Οι Βαυαροί χτυπούσαν μέσα από τη ρακέτα και μείωσαν διά χειρός Χάντερ (37-30 στο 16’). Κάπου εκεί ανέλαβαν δράση οι Μπέικον και Άντζουσιτς, που εκτέλεσαν τους φιλοξενούμενους κι έστειλαν τη Μονακό στο +12 (55-43) με το φινάλε του ημιχρόνου, διάστημα κατά το οποίο είχε 20/30 εντός παιδιάς!

Στην 3η περίοδο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κάπως, με την άμυνα της Μπάγερν να περιορίζει κάπως τους περιφερειακούς των γηπεδούχων. Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Μίτροβιτς διατήρησε διψήφια διαφορά (62-49 στο 25’). Χάντερ και Τόμας προσπάθησαν να κρατήσουν όρθιους τους Βαυαρούς (64-55 στο 27’), αλλά οι «οικοδεσπότες» αντέδρασαν άμεσα κι έκλεισαν το δεκάλεπτο με +12 (72-60).

Οι παίκτες της Μονακό «έπιασαν» από τον λαιμό τους φιλοξενούμενους στην εκκίνηση της 4ης περιόδου κι έβαλαν το νερό στο αυλάκι: με εξαιρετική άμυνα και τον Τόμας να δίνει λύσεις, έτρεξαν 14-4 και εκτοξεύτηκαν στο +22 (86-64 στο 37’). Το τελικό 94-71 χάρισε το ροζ φύλλο αγώνα στην ομάδα του Πριγκιπάτου.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 55-43, 72-60, 94-71.

Μονακό-Μπάγερν 94-71