Άνετο πέρασμα της Αρμάνι από τη Φενέρ!

Ντέρμπι για ένα δεκάλεπτο στην Κωνσταντινούπολη!

Ντέρμπι για ένα δεκάλεπτο στην Κωνσταντινούπολη! Από τη δεύτερη περίοδο και μετά, η Αρμάνι Μιλάνο έπαιξε καλή άμυνα και κατέφερε να φτάσει στη νίκη (79-71), που την ανέβασε στο 8-5. Τέσσερις παίκτες διψήφιους είχε η ομάδα του Μεσίνα, με τον ΛεΝτέι να ήταν σκόρερ με 15π. και τον ακολούθησε ο Πάντερ με 13π. Από 10π. είχαν οι Ντατόμε και Σιλντς. Από το σύνολο του Κοκόσκοφ, που γνώρισε δεύτερη σερί ήττα και έπεσε στο 5-9, ξεχώρισε ο Πιερ με 16 πόντους.

Αρκετά γρήγορος ήταν ο ρυθμός του παιχνιδιού από την αρχή του, με την Αρμάνι να είχε ένα σταθερό προβάδισμα, χάρη στα τρίποντά της (10-14). Η απάντηση της Φενέρ ήρθε με τον Ντε Κολό για το προσπέρασμα (18-14), με τον Μπράουν να πηγαίνει τη διαφορά στο +5 (21-16), στο 7’. Όμως, η περιφέρεια των Ιταλών «ζεστάθηκε» ξανά και έτσι το τέλος της πρώτης περιόδου τους βρήκε μπροστά (25-26).

Ντιλέινι και Πάντερ μπήκαν αρκετά ορεξάτοι στη δεύτερη περίοδο, με την Αρμάνι να κάνει ένα επιμέρους 2-12 και να πηγαίνει στο +11 (27-38), στο 15’. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιστρέψουν με τον Μπάρτελ, αλλά η ομάδα του Μεσίνα διατηρούσε μία απόσταση ασφαλείας μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (35-44).

Το ίδιο καλά συνέχισε και στο δεύτερο μέρος η Αρμάνι, με τους Μίτσοβ-ΛεΝτέι να την στέλνουν στο +14 (43-57), στο 25’. Στα επόμενα δύο λεπτά, η επίθεση των φιλοξενούμενων «κόλλησε», αλλά δεν το πλήρωσαν (46-57). Αντίθετα, μετά βρήκαν ξανά τον ρυθμό τους με τους Σιλντς και Ροντρίγκεθ και έχοντας πλήρη έλεγχο, έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +20 (48-68).

Η Αρμάνι είχε υπό έλεγχο την κατάσταση και στην τέταρτη περίοδο (52-70). Στη συνέχεια, οι Ιταλοί σταμάτησαν να σκοράρουν, με τη Φενέρ όμως να μην το εκμεταλλεύεται αρκετά, μειώνοντας απλώς στο -12 (58-70), στο 36’. Εκεί, οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα 6-0 (58-76), μέχρι το 38’. Στο τελευταίο δίλεπτο, οι παίκτες του Μεσίνα χαλάρωσαν αρκετά, αλλά δεν το «πλήρωσαν» και πήραν τη νίκη με το τελικό 71-79.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 35-44, 48-68, 71-79.