Διέλυσε τον Ερυθρό Αστέρα η Άλμπα

Μια εντυπωσιακή Άλμπα σάρωσε 81-58 τον Ερυθρό Αστέρα στο Βερολίνο για την 34η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας και έφτασε στο 12-22

Χωρίς άγχος, η Άλμπα Βερολίνο διέλυσε στη γερμανική πρωτεύουσα 81-58 τον, επίσης, αποκλεισμένο Ερυθρό Αστέρα 81-58 για την 34η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας και έφτασε στο 12-22 ρεκόρ, αφήνοντας τους Σέρβους στο 10-24 στην προτελευταία θέση.

Οι πρωταθλητές Γερμανίας έκαναν σερί 7-0 και 10-0 στη δεύτερη περίοδο και έφτασαν στο +19, «καθαρίζοντας» την υπόθεση νίκη στη συνέχεια με διαφορές κοντά στο +20. Σε αυτό, συνετέλεσαν οι Σίβα με 17, Φοντέκιο με 13 και Ερικσον με 12 πόντους. Για τους Σέρβους, διασώθηκαν οι Σιμόνοβιτς με 12 και Λόιντ με 10 πόντους.

Η Άλμπα βρέθηκε πίσω στο σκορ στην πρώτη περίοδο, όμως με 8-0 σερί σε ένα λεπτό πήραν το προβάδισμα και ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο στο +2 με πολλές επιθέσεις στην επίθεση.

Η Άλμπα έφτασε στο +7 στην αρχή της δεύτερης περιόδου, έχοντας ως αντίπαλο «δέος» τους Λόιντ και Σιμόνοβιτς και τα «άλμπατρος» βρήκαν την ευκαιρία να φτάσουν σε διψήφιες διαφορές με σερί 7-0 και 10-0 και έφτασαν στο +19 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, η Άλμπα είχε περισσότερες λύσεις με τους Σίβα, Ερικσον και Φοντέκιο κόντρα σε μια ομάδα χωρίς ρυθμό και, με ευστοχία από την περιφέρεια, έφτασε στο +20 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Στην τέταρτη περίοδο, η Άλμπα συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς, παρά την προσπάθεια του Λόιντ να μειώσει για τους Σέρβους. Οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς διεκδίκησαν κάθε κατοχή χωρίς να καταφέρουν να μειώσουν κάτω από το -15.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-22, 49-30, 66-46, 81-58.

ΑΛΜΠΑ (Ρενέσες): Σίβα 17 (3/6 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 8 ασίστ), Γκιφάι 2, Ντέλοου 5, Έρικσον 12 (4/6 τρίποντα), Μάτισεκ 3, Σνάιντερ 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Φοντέκιο 13 (3/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Κουμάτζε 2, Τίμαν 5 (4 κλεψίματα), Γκρέιντζερ 2 (8 ασίστ), Σίκμα 6, Λάμερς 8 (4/6 δίποντα).

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Χολ, Γουόλντεν 2 (2 κλεψίματα, 3 λάθη), Λόιντ 10 (2/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Ουσκόκοβιτς 5, Λάζιτς , Ραντάνοφ , Ντόμπριτς 8 (3 κλεψίματα, 4 λάθη), Σιμόνοβιτς 12 (4/7 τρίποντα), Γιάγκοντιτς - Κουρίτζα 2, Κούζμιτς 5 (8 ριμπάουντ), Νόκο 5 (11 ριμπάουντ), Νταβιντόβατς 7.