Στην Ολυμπιάδα το προσφυγικό ντέρμπι

Νίκησε την Ανόρθωση με 3-0 σετ

«ΝΕΑΠΟΛΗ – ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ»: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ 3-0 (25-15, 25-15, 25-16)

Η Ολυμπιάδα Νεαπόλεως επικράτησε με 3-0 σε 1 ώρα και 39’ στο προσφυγικό ντέρμπι της Ανόρθωσης στο «ΝΕΑΠΟΛΗ – ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ»  Ο αγώνας έγινε στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του ΟΠΑΠ πρωταθλήματος Α Γυναικών.

Η Ολυμπιάδα διατήρησε το αήττητό της και βρίσκεται στην κορυφή με δυο νίκες ενώ η Ανόρθωσις δέχθηκε την ήττα μετά τη νίκη της πρεμιέρας.

Η Ολυμπιάδα μπήκε πολύ δυνατά στο ντέρμπι και προηγήθηκε 07-03. Η Ανόρθωσις μείωσε, αλλά η ομάδα του Νικολάκη κρατούσε το προβάδισμα 12-07. Η Ολυμπιάδα στη συνέχεια ξέφυγε και κέρδισε το πρώτο σετ 25-15 σε 21’.

Η Ολυμπιάδα Ν. έκανε φοβερή εμφάνιση στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 20-09 για να επιβληθεί τελικά με 25-15 σε 20’ αφού η Ανόρθωσις προσπάθησε να μειώσει. Με τον τρόπο αυτό διαμορφώθηκε το 2-0 σετ.

Η μορφή του αγώνα στο τρίτο σετ άλλαξε με την Ανόρθωση να βελτιώνεται. Οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 13-13 με την Ολυμπιάδα να δημιουργεί «μαξιλαράκι» τεσσάρων πόντων 19-15. Το προβάδισμα των Νεαπολιτισσών αυξήθηκε για να κερδίσουν το σετ με 25-16 σε 22’ και τον αγώνα με 3-0 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.(Γ. ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ): Hudima. Mudritskaya, Λεωνίδου, Drodz, Κωνσταντίνου, Ριαλά – Χριστοφόρου, Κούτα – Αλλαγές: Donchuk, Μανίταρου.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ(Γ. ΓΚΙΤΖΕΚΟΣ): Ιωάννου, Ζεμπύλα, Χαραλάμπους,  Karina, Maciagowsk, Δημητρίου, Ardila – Λίμπερο: Αντωνίου – Αλλαγές: Βασιλείου, Θεμιστοκλέους, Τζιακίδου