Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Καράτε: Αργυρό ο Χαραλαμπίδης, χάλκινο η Κοντού

Μεγάλες επιτυχίες για την Κυπριακή Ομοσπονδία Καράτε στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα

Θεόδωρος Τσιολάκης

Μεγάλη επιτυχία για τον κυπριακό αθλητισμό σημειώθηκε σήμερα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Καράτε που διοργανώθηκε στην Κύπρο.

Συγκεκριμένα ο Σταύρος Χαραλαμπίδης κατέκτησε το αργυρό μετάλλειο στη κατηγορία  Kumite U18 -68kg. Ο νεαρός αθλητής μας πραγματοποίησε εξαιρετική πορεία και έφτασε μέχρι τον τελικό, όπου έχασε από τον Πορτογάλο Guilherme Goncalves. Η αναμέτρηση κρίθηκε από τους κριτές, καθώς ο αγώνας ήταν ισόπαλος, με τη βαθμολογία των κριτών να είναι υπέρ του Πορτογάλο στο 3-0.

Από την άλλη η Ειρήνη Κοντού κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία Kumite U21-50kg, καθώς κέρδισε με το μεγάλο σκορ 5-0 την πρωταθλήρια Λετονίας.

Σίγουρα αυτές οι επιτυχίες είναι τεράστιες για την Κύπρο μας μετά την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου από τον Λοΐζο Βασιλείου το 2021.

Υπόλοιπα: Τελευταία Ενημέρωση