Το σήκωσε μες στην Ιταλία… ο «κύπριος γίγαντας»

Το ευρωπαϊκό τζούντο αποθεώνει τον Γιάννη Αντώνιου… το νούμερο 1 στο παγκόσμιο ταμπλό

Τεράστια επιτυχία στο ευρωπαϊκό στερέωμα έφερε για το κυπριακό τζούντο ο Γιάννης Αντωνίου, ο οποίος στο ευρωπαϊκό κύπελλο που έγινε στην Ιταλία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία +90 κιλών, εδραιώνοντας τη θέση του στο νούμερο ένα της παγκόσμιας κατάταξης!!!

Το κατόρθωμα του 17χρονου τζουντόκα χαρακτηρίστηκε από την ιστοσελίδα της ευρωπαϊκής ομοσπονδία Τζούντο (δες εδώ) ως το χάι- λάιτ του τουρνουά που έγινε στο Lignano της Ιταλίας και μάλιστα αναρτήθηκε ως πρώτο θέμα.

Με τίτλο «Η Κύπρος πάει χωρίς αποτυχίες στο Ευρωπαϊκό κύπελλο του 2022» η ιστοσελίδα της ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας Τζούντο στέκεται στον Γιάννη Αντωνίου η επιτυχία του οποίου ανάγκασε τους διοργανωτές να παίξουν τον εθνικό ύμνο της χώρας μας, σηκώνοντας την κυπριακή σημαία στο υψηλότερο σημείο.

«Στη χώρα μου δεν υπάρχουν τόσοι αθλητές που να κάνουν τζούντο και ιδιαίτερα στην κατηγορία μου. Άμα δεν έχεις αθλητές ισοδύναμους, τότε δυσκολεύει η προσπάθεια σου ν’ ανέβεις επίπεδο και να βελτιώσεις τον εαυτό σου. Δεν είναι το ίδιο από το να προπονείσαι με δυνατούς αθλητές κα αυτός ήταν ο λόγος που έφυγα από την Κύπρο και εγκαταστάθηκα στην Γεωργία» δήλωσε ο «κύπριος γίγαντας» ο οποίος είναι γεννημένος το 2005, ζυγίζει 120 κιλά και φτάνει στο 1,90 ύψος.

Ο Γιάννης Αντωνίου του Piero Judo Academy της Λεμεσού κατάφερε να φτάσει στο χρυσό μετάλλιο, κερδίζοντας στον πρώτο αγώνα τον Γάλλο Χαζρί Φέτι , στη συνέχεια επικράτησε σε 25 δευτερόλεπτα του Ιταλού που έπαιζε έδρα Ρόσσι Εμιλιάνο ενώ στον τελικό συνάντησε τον επίσης Γάλλο, Φαλάχ Αμινέ τον οποίο κέρδισε σ’ ένα ματς υψηλού επιπέδου που διήρκησε τρία λεπτά.

Μαχητικά Αθλήματα: Τελευταία Ενημέρωση