Οι κορυφαίοι του τζούντο στην Κύπρο για το 2022

Έγινε το Σαββάτο το Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών

Τους πρωταθλητές Κύπρου για το 2022 ανέδειξε η Παγκύπρια Ομοσπονδία Τζούντο, η οποία διοργάνωσε το Σάββατο 19 Νοεμβρίου 2022, στην κλειστή αίθουσα «Ελευθερία» στη Λευκωσία, το Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών. Πρόκειται για την ετήσια διοργάνωση, στην οποία αναδεικνύονται οι κορυφαίοι τζουντόκα στην Κύπρο ανά κατηγορία βάρους.

Στο Παγκύπριο Πρωτάθλημα του 2022 συμμετείχαν όλοι οι πρωτοκλασάτοι τζουντόκα, ενώ αρκετοί επέστρεψαν από το εξωτερικό, όπου προετοιμάζονται, για να συμμετάσχουν στο Πρωτάθλημα.

Την πρωτιά στον πίνακα μεταλλίων πήρε με σημαντική διαφορά η Christodoulides Judo Academy, η οποία κατέκτησε 5 χρυσά, 2 αργυρά και 1 χάλκινο.

Άλλοι οκτώ σύλλογοι πήραν από ένα χρυσό, με την κατάταξη έτσι να κρίνεται από τον αριθμό αργυρών και χάλκινων μεταλλίων. Η 2η θέση πήγε στην Kition Judo Club, η οποία είχε πέντε αθλητές σε τελικό, με 1 χρυσό και 4 αργυρά. Η Batmanides Judo Club με 1 χρυσό και 2 αργυρά ήταν 3η στον πίνακα μεταλλίων.

Οι πρωταθλητές
Σε ό,τι αφορά τους τζουντόκα, οι αθλητές που διαπρέπουν και στο εξωτερικό, κατέκτησαν τις πρωτιές στις κατηγορίες τους, όπως η Σοφία Ασβεστά, η Ζάνετ Μιχαηλίδου, ο Γιώργος Μπαλαρτζισβίλι, ο Πέτρος Χριστοδουλίδης, ο Άριστος Μιχαήλ.

Ειδικά αναφορά πρέπει να γίνει στον Κύπρο Ανδρέου, ο οποίος επικράτησε στα -73 κιλά, στην πιο ανταγωνιστική κατηγορία, έχοντας να αντιμετωπίσει αθλητές με διεθνείς επιτυχίες, όπως οι Ντάτο Ματσουκάτοφ και Παναγιώτης Σιακός.