Αργυρός στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Junior (U21) στη Χάγη ο Γιάννης Αντωνίου!

Ένα ιστορικό μετάλλιο για την Κύπρο

Το πρώτο μετάλλιο στην ιστορία του κυπριακού τζούντο από έφηβο αθλητή σε επίπεδο Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Junior (U21), κατέκτησε το Σάββατο 9 Σεπτεμβρίου 2023 ο Γιάννης Αντωνίου.

Στη διοργάνωση, που διεξάγεται στη Χάγη της Ολλανδίας, ο Κύπριος τζουντόκα κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στην κατηγορία +100 κιλά. Ο Αντωνίου, ο οποίος τα τελευταία δύο χρόνια προπονείται στη Γεωργία, έφτασε μέχρι τον τελικό, εκεί όπου έχασε από τον Γεωργιανό, Νο1 στον κόσμο στα U21, Shalva Gureshidze, δεχόμενος δύο wazari.

Αξίζει να τονιστεί ότι ο Γιάννης Αντωνίου είναι μόλις 18 ετών, και αγωνίστηκε στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα απέναντι σε αθλητές μέχρι και 21 ετών. Στη διοργάνωση έλαβαν μέρος 366 τζουντόκα από 43 χώρες.

Στην κατηγορία +100 κιλά, ο Αντωνίου πέρασε από τον α’ γύρο άνευ αγώνα και στο β' γύρο απέκλεισε τον Γερμανό Nikita Nikitenko. Στα προημιτελικά έβγαλε νοκ-άουτ τον Τσέχο Tomas Raska. Στα ημιτελικά κέρδισε τον Ουκρανό Mykola Hrybyk.

Μετάλλια σε επίπεδο Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Junior (U21) για την Κύπρο, κατέκτησαν παλαιότερα δύο αθλήτριες, η Βάσια Κούρρη και η Σοφία Ασβεστά.

Ο πρόεδρος της Παγκύπριας Ομοσπονδίας Τζούντο κ. Σώτος Τρικωμίτης, συνεχάρη τον αθλητή: «Είμαι πολύ ευτυχής γι’ αυτή τη νέα επιτυχία του Γιάννη και του κυπριακού τζούντο! Η Ομοσπονδία και εγώ προσωπικά στηρίζουμε τον αθλητή από την ηλικία των 7 ετών, όταν διακρίναμε το ταλέντο του, τότε που προπονείτο υπό τον Μαρίνο Πίπονα. Συγχαίρω τον ίδιο, τους προπονητές του και την οικογένεια του, για τη μεγάλη επιτυχία».

Ο πρόεδρος και το Δ.Σ. της Ομοσπονδίας Τζούντο συγχαίρουν τον Γιάννη Αντωνίου για την πολύ σημαντική αυτή διάκριση.

Στη διοργάνωση στη Χάγη, συμμετείχαν άλλοι τέσσερις Κύπριοι τζουντόκα. Σημαντική διάκριση ήρθε από τον Οδυσσέα Γεωργάκη, ο οποίος στα -81 κιλά, πέτυχε μεγάλη νίκη απέναντι στον Τούρκο Erman Gurgen στο β' γύρο. Ακολούθως έχασε στην παράταση από τον μετέπειτα χάλκινο Γεωργιανό Luka Babutsidze στα προημιτελικά, και πλασαρίστηκε στην 9η θέση.

Στα -60 κιλά ο Πέτρος Χριστοδουλίδης έχασε στην παράταση στον α’ γύρο από τον Ουκρανό Nazar Viskov. Ο Πέτρος Κεσόφ στα -81 κιλά, πέρασε άνευ αγώνα στο β' γύρο, όπου έχασε από τον Δανό Djoni Askham. Και η Ζάνετ Μιχαηλίδου στα -78 κιλά
πέρασε άνευ αγώνα στο β' γύρο, όπου ηττήθηκε από την Γαλλίδα Ilana Bouvier.