Αργυρό για την Ζάνετ στο Παγκόσμιο Κύπελλο U21 της Βοσνίας!

5ος ο Γιάννης Αντωνίου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα U21 στην Κροατία

Το Σαββατοκύριακο 25-26 Ιουνίου 2022 σημειώθηκαν νέες σπουδαίες διεθνείς επιτυχίες για το άθλημα του τζούντο στην Κύπρο! Σε δύο μέτωπα βρισκόταν στραμμένη η προσοχή των ανθρώπων του αθλήματος, σε Βοσνία και Κροατία.

Στην πόλη Μπάνια Λούκα της Βοσνίας και Ερζεγοβίνης, η Ζάνετ Μιχαηλίδου πρόσθεσε νέα επιτυχία στο ενεργητικό της και κρέμασε άλλο ένα μετάλλιο στο λαιμό της. Μετά τα χάλκινα που πήρε στα Ευρωπαϊκά Κύπελλα U21 σε Ελλάδα και Ιταλία τον Μάρτιο και Απρίλιο αντίστοιχα, η νεαρή Κύπρια τζουντόκα αυτή τη φορά κατάφερε να προκριθεί σε τελικό Ευρωπαϊκού Κυπέλλου U21, όπου πήρε το αργυρό μετάλλιο!

Σε μια διοργάνωση όπου συμμετείχαν 226 αθλητές και αθλήτριες από 24 χώρες, η Μιχαηλίδου αγωνίστηκε στα -78 κιλά, όπου μετά από εξαιρετικές εμφανίσεις, έφτασε στον τελικό! Αρχικά απέκλεισε την Emma Krapu από την Φινλανδία και ακολούθως έθεσε νοκ άουτ την Narmin Amirli από το Αζερμπαϊτζάν. Στον τελικό, αντιμετώπισε την Γαλλίδα Oceane Zatchi Bi, με την αθλήτρια μας να ολοκληρώνει με το αργυρό μετάλλιο!

Η επιτυχία είναι ιδιαίτερα σημαντική, αφού της δίνει σημαντικούς βαθμούς για την παγκόσμια κατάταξη και για την προσπάθεια που κάνει για πρόκριση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ανδρών/Γυναικών του 2022, που θα διεξαχθεί τον Οκτώβριο στην Τασκένδη του Ουζμπεκιστάν και γενικότερα, στην όλη προσπάθεια για συλλογή βαθμών, στην προσπάθεια για πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες «Παρίσι 2024».

Την ίδια μέρα, στη γειτονική Κροατία και στην πόλη Πόρετς, διεξήχθη το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18, και εδώ με τη συμμετοχή Κυπρίων αθλητών. Στο σημαντικότερο ευρωπαϊκό ετήσιο ραντεβού της συγκεκριμένης ηλικιακής κατηγορίας στο τζούντο, συμμετείχαν 420 αθλητές από 40 χώρες.

Η μεγάλη επιτυχία ήρθε από τον Γιάννη Αντωνίου, ο οποίος συνεχίζει το τελευταίο καιρό να μαζεύει διακρίσεις και βαθμούς στην παγκόσμια κατάταξη. Αγωνιζόμενος στα +90 κιλά, κατέκτησε την 5η θέση, μετά από μια συγκλονιστική πορεία.

Ο Αντωνίου πέρασε άνευ αγώνα από τον 1ο γύρο, στο 2ο γύρο κέρδισε τον Mateja Borojevic από τη Σερβία και στον 3ο γύρο ηττήθηκε από τον Ισπανό Davit Kevlishvili. Στα ρεπεσάζ, έκανε τη μεγάλη προσπάθεια. Κέρδισε πρώτα τον Ουκρανό Yaroslav Omelchenko, μετά τον Εσθονό Kabriel Kirna, αλλά έχασε από τον Τούρκο Ibrahim Tataroglu στον αγώνα του χάλκινου μεταλλίου.

Στην ίδια διοργάνωση, συμμετείχαν επίσης ο Θεοχάρης Καρατσαουσίδης στα -90 κιλά, όπου πέτυχε μια νίκη, απέναντι στον Arsen Hayrapetyan από την Αρμενία πριν χάσει από τον Oleksii Ukrboldyriev από την Ουκρανία και η Μαρίνα Αζίνου στα -57 κιλά, η οποία κέρδισε την Nino Darchia στον 1ο γύρο, ηττήθηκε ακολούθως από την Inez Bognar από την Ουγγαρία και στα ρεπεσάζ, κέρδισε την Reino Jennifer από τη Βόρεια Μακεδονία, πριν ηττηθεί από την Carla Bonito από τη Γαλλία.